2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

Ako vám môžeme pomôcť?

  • Podpora
  • FAQ
  • Čo je to DNS a na čo slúžia DNS záznamy

Čo je to DNS a na čo slúžia DNS záznamy

DNS je skratka od domain name system, niekedy aj domain name server (v slovenčine systém doménových mien). Jeho úlohou je preklad doménových mien do ich IP adries.

V skutočnosti sú domény len náhradou za ich IP adresu, pomocou ktorej sa v skutočnosti napájate na server, kde sú váš web, či emaily uložené.

Celý internet funguje na IP adresách, napríklad v tvare 221.43.30.124. 4 čísla v tomto IPv4 protokole, sú pre ľudí ťažko zapamätateľné. Preto sa zaviedli domény s alfanumerickými znakmi. Predsa www.priklad.sk si zapamätáte ľahšie ako napríklad zhluk 4 čísel 33.201.198.204. Keby ste si takýchto čísel mali pamätať viac, bolo by to prakticky nemožné.

Preto keď do internetového prehliadača napíšete nejakú doménu (www.priklad.sk) DNS systém ju preloží do IP adresy, cez ktorú sa v skutočnosti pripájate na server, kde je daný web umiestnený. DNS záznamy iba predstavujú zoznamy súborov, ktoré hovoria DNS serveru, ktorá IP adresa je spojená s konkrétnou doménou.