• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  WordPress šablóny a témyWordPress šablóny a témy
  WordPress

  Kde nájsť najlepšie WordPress šablóny pre vašu stránku alebo blog na rok 2019

  Keď si cez WordPress vytvárate stránku alebo zakladáte blog, jedna z prvých otázok, ktorú budete riešiť, okrem webhostingu alebo domény, je výber správnej WordPress šablóny (nazývanej aj téma). Na výber je toho každým rokom viac a viac. Našťastie, väčšinu práce sme urobili za vás a v tomto článku nájdete zoznam najlepších tém pre vašu stránku alebo blog a nielen to.

  Žiadny zoznam, nech by bol akokoľvek prepracovaný, nemôže poskytnúť všetkým všetko, preto vám ukážeme aj to, ako a kde nájsť tú pravú šablónu.

   

  Podľa čoho si (ne)vyberať WordPress šablónu?

   

  Kritériá pre výber šablóny je možné zhrnúť do 6 hlavných kategórií:

  • zadarmo vs. platené
  • šablóna vs. builder (šablóna s možnosťou vyklikať si web podľa seba)
  • funkcionalita vs. dizajn
  • kompatibilita
  • responzivita
  • rýchlosť načítania

   

  Zadarmo vs. platené

   

  Keď robíte svoju prvú stránku alebo začínate blogovať, stojíte pred voľbou WordPress šablóny za peniaze alebo zadarmo.

  Výhody šablón zadarmo:

  • nemusíte za ne platiť (očividne)
  • jednoduché funkcie, pri ktorých nemáte čo pokaziť
  • ideálne skôr pre menej náročných užívateľov, ktorým stačí, že majú nejakú stránku/blog

   

  Nevýhody šablón zadarmo:

  • obmedzené možnosti úprav vzhľadu
  • nie sú pravidelne aktualizované, a preto by sa ľahšie dali hacknúť, dokonca môžu prestať fungovať po aktualizácií WordPressu, ak s ním nebudú kompatibilné
  • málokedy sú doplnené o nové funkcie a aj keď áno, často nie o také, ktoré by ste potrebovali
  • je len na dobrej vôli programátora, či vám poskytne podporu, ak si s niečím nebudete vedieť rady
  • serióznemu blogerovi alebo firme viac uškodia, keďže veľa z nich nevyzerá moderne alebo profesionálne

   

  Keď som sa pred pár rokmi začal zoznamovať so svetom hostingu a WordPressu, nechcel som za to nič platiť. Chcel som ešte aj hosting zadarmo, ale úplne dobrý nápad to nebol.

  Na začiatok na tom nie je nič zlé, je to dokonca pochopiteľné. Radšej si niečo vyskúšate na nečisto, kým za to niečo zaplatíte. Dnes by som už do tejto možnosti nešiel, aj keď sa doba zmenila a je už dostupných mnoho dobrých šablón zadarmo. Totižto nevýhody vo väčšine prípadov ďaleko prevyšujú výhody.

  Navyše, kvalitné platené WordPress šablóny dnes už nájdete dostupné za pár desiatok eur, ale ak by ste už chceli ísť do nejakej dobrej zadarmo, v zozname nižšie nájdete niekoľko dobrých stránok, kde sa dajú nájsť.

  Prípadne si vyberte takú, ktorá má verziu zdarma, aj platenú, pretože v tomto prípade môžete očakávať, že aj tá bezplatná bude pravidelne aktualizovaná.

  Osobne som však zástancom platenej verzie šablóny pretože:

  • sú cenovo dostupné (od pár desiatok eur)
  • sú aktualizované
  • sú fakt pekné a štýlové a nemusíte sa za svoj web hanbiť
  • máte k tomu podporu autora šablóny

  Rozmýšľate nad založením blogu?

  Získajte webhosting od WY na 3 mesiace zadarmo.

  Šablóna vs. builder

   

   

  Rozdiel medzi šablónou a builderom spočíva v tom, že šablóna má dopredu naprogramované hlavné funkcie a so vzhľadom stránky veľmi nepohnete bez programovacích schopností.

  Naproti tomu builder vám umožňuje si celú stránku vyskladať do veľkej miery podľa seba prostredníctvom rôznych elementov (text, obrázok, formulár, cenník…).

  Takisto viete nájsť kombináciu WordPress šablóny s nejakým builderom, čo vám poskytne obrovské možnosti úprav.

   

  Funkcionalita vs. Dizajn

   

  Väčšina ľudí sa v začiatkoch (ja som nebol žiadnou výnimkou) pri výbere šablóny riadi tým, ako vyzerá a či má pekný dizajn. Áno, ten je v dnešnej dobe dôležitý. No Dizajn by mal pri výbere zavážiť až po tom, ako nájdete WordPress šablónu, ktorá bude mať všetky potrebné funkcie a hlavne sa v nej bude dať ľahko orientovať návštevníkom. Veľa šablón pekne vyzerá, ale vôbec nespĺňa základné pravidlá UX (user experience).

  Ťažko však povedať, aké všetky funkcie sú pre vás potrebné. Závisí to najmä od vašich biznis/marketingových cieľov.

  Napríklad stránka hotela bude potrebovať aj rezervačný systém. Ak predávate online, budete potrebovať (ideálne ľahko) napojiť šablónu na platobnú bránu alebo WooCommerce rozšírenie. V prípade blogu vám na začiatok bude stačiť napojenie na sociálne siete, Google Analytics na meranie návštevnosti, zber emailov a SEO – optimalizácia pre vyhľadávač.

  Samozrejme, veľa základných funkcií si viete na svojej stránke zabezpečiť prostredníctvom rôznych pluginov, ak sú kompatibilné s vašou témou. Avšak niektoré špecifické funkcie sú dostupné len cez platené pluginy alebo sú už súčasťou vašej šablóny. Pri výbere by ste mali  pozerať na to, či zvládne všetko, čo potrebujete, prípadne budete potrebovať o niekoľko mesiacov, keď web začne rásť a získavať viac návštevníkov.

   

  Kompatibilita

   

  Nemusíte byť programátor, ani sa vyznať v kóde, ale pri výbere témy do WordPressu by ste mali dávať pozor aj na to, či je kompatibilná:

  • s najpoužívanejšími prehliadačmi (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge, prípadne Internet Explorer)
  • s najnovšími verziami WordPressu, alebo pluginmi, ktoré chcete použiť
  • s PHP 7, keďže staršia verzia 5.6 už prestáva byť aktuálna a 5.5 a nižšie už nie sú aktualizované voči bezpečnostným hrozbám.

   

  Responzivita

   

  Responzivita WordPress šablóny

  Tento faktor by mal byť v dnešnej dobe mobilných zariadení úplnou samozrejmosťou. Je ním responzívnosť (prispôsobenie prvkov stránky) pre menšie obrazovky mobilov, tabletov a iných zariadení. V priemere polovica ľudí chodí na stránky cez mobilné zariadenia, takže nemať responzívny web by pre vás dopadlo katastrofou v podobe odchádzajúcich návštevníkov.

   

  Rýchlosť načítania

   

  Podľa štatistík boli ľudia v roku 1999 ochotní čakať až 8 sekúnd na načítanie stránky. Dnes štvrtina návštevníkov odchádza z webu, ak sa nenačíta do 4 sekúnd. Iba 2 sekundové zdržanie v načítaní môže zvýšiť odchody z košíka až o 87%. Na mobiloch dokonca až 74% ľudí odchádza, ak sa stránka nenačíta do 5 sekúnd.

  Nezáleží teda na tom, akému účelu má slúžiť web, rýchlosť načítania stránky je kľúčová v každom prípade. Pomalá WordPress šablóna znamená menej návštev, menej konverzií, menej nákupov a teda aj vašu menšiu spokojnosť.

  Viac o tom, ako zrýchliť načítanie stránky sa dozviete v tomto článku, ktorý sme napísali pre slovenskú WordPress komunitu. Avšak to nič nemení na tom, že šablóna by mala byť optimalizovaná pre rýchle načítanie.

   

  Čo viac-menej nemusíte riešiť pri šablóne

   

  Veľa šablón hovorí, že je “SEO optimalizovaných”. V prvom rade, SEO je skratka zo search engine optimization (optimalizácia pre vyhľadávač), a teda výraz search engine optimization optimization (optimalizácia optimalizácie pre vyhľadávač) je nezmysel a ukazuje iba neznalosť toho, ako sa stránka naozaj optimalizuje.

  Ale však čo, znie to dobre mať SEO optimalizovanú šablónu :D.

  V druhom rade, šablóna sa nedá v pravom slova zmysle optimalizovať pre vyhľadávač. Šablóna ako taká vám nepomôže k lepším pozíciám. Primárne to závisí od relevantného a prepracovaného obsahu, ktorý je optimalizovaný na vyhľadávané kľúčové slová (to zvládnete pomocou rôznych SEO pluginov), a potom od spätných odkazov.

  Síce áno, sú tu aj faktory ako responzívnosť či rýchlosť načítania, ktoré majú vplyv na vaše pozície, ale nie taký veľký ako dva vyššie spomenuté. Navyše, responzívnosť a rýchlosť načítania by mali byť dnes už samozrejmosťou.

   

  WordPress šablóny zadarmo

   

  WordPress.org

   

  WordPress šablóny zadarmo

   

  Ak ste začiatočník a je pre vás väčšou prioritou mať nejakú stránku ako mať super nadupaný web, môžete navštíviť oficiálnu stránku WordPressu, na ktorej nájdete 3500+ voľne dostupných šablón. Pri výbere využite filter funkcií, kde si môžete zvoliť témy podľa vašich potrieb aj podľa toho, na aký účel tému potrebujete (blog, zábava…)

   

  Themeisle

   

  WordPress šablóny na Themeisle

   

  Themeisle je skupina WordPress nadšencov, ktorí robia šablóny a pluginy s víziou vytvárať šablóny jednoduché na používanie. Na ich stránke nájdete okrem platených aj 20 pekných šablón zdarma.

   

  Justfreethemes.com

   

   

  Justfreethemes je stránka, na ktorej nájdete viac ako 900 naozaj pekných šablón úplne zadarmo na rôzne účely od biznisu, cez blogy až po charitatívne stránky.

   

  Ako nájsť dobré WordPress šablóny zadarmo

   

  Na internete je určite veľa stránok s kvalitnými bezplatnými šablónami. Ide len o to, ako ich nájsť. V tomto je najlepšie naučiť sa správne hľadať vo vyhľadávači Google, aby urobil tú najťažšiu robotu za vás, a vy už ste si len vybrali. Najlepšie je v tomto smere hľadať v angličtine nasledovne:

  • best free wordpress themes
  • best free wordpress themes (rok)
  • list of wordpress themes (rok)
  • free (oblasť) wordpress themes – napr. free agency wordpress themes
  • best free (oblasť) wordpress themes

   

  Bonus k neplateným WordPress šablónam

   

  Ak budete chcieť pokročilejšie možnosti úprav šablóny, môžete využiť plugin Visual composer. Je to najpoužívanejší WordPress builder, ktorý je bežne platený, ale po novom sprístupnili aj free verziu. Za skúšku potom stoja aj free buildery od SiteOrigin, Live Composer, alebo Bold.

   

  Platené WordPress šablóny a buildery

   

  Divi

   

   

  Divi je bez pochýb špičkou medzi WordPress šablónami. Jej možnosti sú takmer nekonečné a závisia len od vašej predstavivosti. Je vhodná minimálne pre 90% všetkých WordPress užívateľov, pretože s ňou dokážete vytvoriť takmer akýkoľvek typ web stránky.

   

  Výhody:

  • Viac ako 500 000 zákazníkov
  • Na výber až 36 elementov
  • A/B testovanie
  • Real time drag and drop editor
  • Responzívny dizajn
  • Pravidelne pridávané nové šablóny s importom na pár klikov
  • Jednoduché kopírovanie už vytvorených stránok
  • Náhľad stránky pre rôzne zariadenia (desktop, mobile, tablet)
  • Súčasťou sú aj pluginy Monarch na zdieľanie obsahu a Bloom na zber emailov

   

  >>> Vyskúšať demo

  >>> Recenzia na Divi šablónu

   

  Optimizepress

   

   

  Optimizepress je jednou z prvých, ak nie prvou šablónou, cez ktorú ste si pomocou rôznych elementov mohli vyskladať svoju stránku alebo upraviť množstvo preddefinovaných vzorov stránok, ktoré obsahovala. Dlhú dobu bola tým najlepším, čo ste mohli mať (a stále patrí k špičke), avšak iné ju predbehli v obľúbenosti aj počte použití.

  Lenže čo sa týka marketingu, Optimizepress je vyzbrojený možnosťami, na ktoré sa iné šablóny ešte stále ani nechytajú.

   

  Výhody:

  • 40+ elementov na výber
  • Tvorba landing pages, predajných stránok, blogu, produktových stránok, webinárov, marketingových funnelov, členské sekcie a nechýbajú ani rozšírené možnosti zberu kontaktov na potenciálnych zákazníkov
  • Dizajny orientované na konverzie
  • Možnosť rozšírenia o funkcie Optimizeleads pre ešte výkonnejšie budovanie databázy kontaktov

   

  Thrive themes

   

   

  Thrive themes je podobne ako Optimizepress vysoko zamerané na marketérov a pre moderných online podnikateľov. 

   

  Výhody:

  • 30 elementov na výber
  • 271 šablón landing pages zamerané na konverzie
  • Tvorba home page, produktových či blogových stránok
  • Náhľad stránky pre rôzne zariadenia (desktop, mobile, tablet)
  • Okrem šablón majú aj veľa užitočných pluginov na zvýšenie predajov

   

  WPBakery Page builder – pôvodne Visual Composer

   

   

  Tento builder je pravdepodobne najpoužívanejší zo všetkých na svete. Momentálne má viac ako 4 milióny aktívnych inštalácií. Keďže je najpoužívanejší, je aj kompatibilný s takmer všetkým vo svete WordPressu od rôznych pluginov po WooCommerce.

   

  Výhody:

  • Môžete si vyskúšať aj verziu zadarmo
  • Veľa elementov na výber
  • Knižnica šablón stránok
  • Skúsený WordPress programátor vám vie doplniť funkciu alebo element podľa vašich potrieb

   

  ThemeForest

   

  WordPress šablóny na Themeforest

   

  Na tejto stránke viete nájsť tisícky šablón pre rôzne web stránky, a len k WordPressu ich máte na výber viac ako 11500. Veľkou výhodou je, že si ich môžete filtrovať podľa kategórií (svadby, technológie, korporácia…), desiatok tagov (responzívnosť, blog, builder…), ceny, počtu predajov, hodnotení aj kompatibility s rôznymi pluginmi.

   

  Ak vám nejaké padnú do oka, vyberajte podľa týchto kritérií:

  • má vysoké hodnotenia
  • aspoň niekoľko stoviek nákupov
  • import demo stránok na 1 klik, aby ste sa nemuseli trápiť s tvorbou stránky
  • veľa šablón má v cene aj spomínaný Visual Composer, ktorý vám uľahčí veľa práce.

   

  Avada

   

  WordPress šablóna Avada

   

  Je najpredávanejšou šablónou na ThemeForest s viac ako 450 000 inštaláciami a s Divi patrí k najvyužívanejším na svete. Je to viac účelová šablóna určená na blog, magazín či firemné stránka pre reštauráciu, malého podnikateľa, ale aj veľkú firmu.

   

  Výhody:

  • Viac ako 275 predpripravených stránok
  • Tisícky možností úprav
  • Fusion builder 5 ďalších pluginov v cene
  • Import demo stránok
  • GDPR nástroje

   

  The7

   

  WordPress šablóna The7

   

  The7 je pomerne nová viacúčelová šablóna, ktorá rýchlo naberá na popularite. Určená je skôr pre ľudí s väčšími nárokmi na úpravu. Má ich naozaj požehnane.

   

  Výhody:

  • Viac ako 1000 možností úprav všetkých možných detailov
  • Jednoduchý import 38 preddefinovaných šablón
  • Jednoduchý import demo stránok
  • Súčasťou je aj 6 pluginov, napr. Visual Composer vrátane doplnkov Visual Composer Ultimate Addons alebo Convertplus (tento ocenia hlavne marketingovo orientovaní ľudia)

   

  Beaver Builder

   

   

  Šablóna je obľúbená u bežných používateľov aj vývojárov. Patrí k najľahším builderom na používanie. Vyskytuje sa v bezplatnej verzii a vo verzii Pro. Bezplatná verzia ponúka prístup k 6 modulom, verzia Pro ponúka prístup až k 30 modulom, z ktorých si môžete vyskladať svoju webstránku.

   

  Výhody:

  • extrémne rýchla šablóna
  • jednoduchá aj pre úplných začiatočníkov
  • drag & drop rozhranie v reálnom čase – zmeny uvidíte okamžite
  • šablóna ponúka čistý kód s formátovaním HTML kódu
  • pravidelné aktualizácie šablóny

   

  Elementor

   

   

  Šablóna Elementor bola spustená v roku 2016 a hoci ide o najmladšiu šablónu, ktorá sa teší veľkej popularite vo WordPress komunite. Je ideálnou voľbou pre webdizajnérov, vývojárov, malých aj stredných  podnikateľov.

   

  Šablóna Elementor existuje v dvoch verziách: bezplatná verzia a platená Elementor Pro.

   

  Bezplatná verzia Elementor:

  • ponúka 28 widgetov
  • základné nastavenia (farby, pozadia, typografia)

   

  Verzia Elementor Pro:

  • ponúka 58 widgetov
  • pokročilejšie nastavenia (vlastné okraje, vlastné CSS triedy, animované titulky, a iné.)

   

  Výhody:

  • rýchle úpravy na stránke
  • drag & drop rozhranie v reálnom čase – zmeny uvidíte okamžite
  • prehľad vykonaných zmien a verzií stránky
  • dostanete čistú šablónu na prácu (bez hlavičky a pätičky, ak nie ste ich zástancom)
  • tisíce vývojárov pracuje na rozšírení funkčnosti a doplnkov
  • viacjazyčná podpora šablóny

   

  WordPress šablóny v slovenčine


  Ak chcete mať z nejakého dôvodu WordPress šablónu v slovenčine, viete si nájsť šablóny pre konkrétne oblasti ako blogy, eshopy, cestovateľov a iné. Na toto odporúčame pozrieť si stránku ait-themes.club, ktorá sa špecializuje na tvorbu šablón s viacerými jazykmi, vrátane slovenčiny.

   

  Vlastná WordPress šablóna

   

  Ak ste nenašli WordPress šablónu, ktorá by vám vyhovovala, môžete využiť služby programátora, ktorý vám šablónu vytvorí. Tak budete mať šablónu, ktorá vám bude plne vyhovovať. 

  Napríklad aj naša WY WordPress šablóna je nakódovaná na mieru vrátane elementov pre plugin WP Bakery Page Builder. Ak teda potrebujete niečo špecifické, WordPress programátor pre vás vie urobiť prakticky čokoľvek budete potrebovať.

   

  Možno vás tiež bude zaujímať:

  14 programov a online aplikácií na tvorbu webstránok

   

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný