2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

Užiťočné WordPress pluginy pre váš webUžiťočné WordPress pluginy pre váš web
WordPress

Užitočné WordPress pluginy, ktoré sa oplatí mať na webe v roku 2019

WordPress je skvelá voľba, pretože patrí k najrozšírenejším platformám pre webstránky. Fungujú na ňom aj weby ako CNN, The Wall Street Journal, Forbes. Dokonca aj NASA. Poháňa 28% webových stránok.

Keď si zvolíte hosting pre WordPress u nás, máte k nemu predinštalované dôkladne zvolené WordPress pluginy pre lepší chod, bezpečnosť aj dodatočné funkcie. Niektoré sú aj v tomto zozname, ak by ste hosting mali u iného poskytovateľa.

No týmito pluginmi to nekončí.

Čo web, to iný účel. Či už máte firemný web, ktorým sa prezentujete, alebo blog s článkami, skôr či neskôr budete potrebovať stránku upraviť.

Ak sa vám nechce učiť programovať, alebo platiť veľké sumy za drobné zmeny programátorom, ktoré by ste si vedeli niekoľkými klikmi urobiť svojpomocne, tento zoznam užitočných WordPress pluginov vám príde vhod.

Namiesto tápania v množstve dostupných pluginov sme pre vás dali to najdôležitejšie na jedno miesto. Nájdete tu všetko potrebné, vďaka čomu bude fungovať ako hodinky.

Poďme na to.

 

Kde a ako nainštalovať WordPress pluginy?

 

Ak s WordPressom iba začínate, máme pre vás rýchlo návod ako pluginy nainštalovať. Ak už ste ostrieľaný veterán, túto časť môžete preskočiť.

Celý proces je veľmi jednoduchý. Stačí rozbalíť .zip súbor s pluginom a jeho obsah nahráte na svoj WordPress hosting cez FTP klienta do priečinka /wp-content/plugins/.

Ale teraz vážne. Dá sa to aj tak, ale načo si veci komplikovať, keď to môže ísť aj pár klikmi priamo v administrácií WordPressu po prihlásení.

V prvok kroku stačí po prihlásení sa do vášho WordPressu prejsť do sekcie Moduly.

 

Inštalácia WordPress pluginov krok 1

 

Potom kliknite na Pridať.

 

Inštalácia WordPress pluginov krok 2

 

V ďalšom kroku stačí plugin nájsť a po jeho nájdete kliknite na Nainštalovať.

 

Inštalácia WordPress pluginov krok 3

 

Nakoniec už potom iba všetko zakončite aktiváciou.

 

Inštalácia WordPress pluginov krok 4

 

Keď už teraz viete, ako sa WordPress pluginy inštalujú, pozrime sa na to, ktoré sa oplatí mať na vašej stránke.

 

Pluginy na tvorbu stránok vo WordPresse

 

WordPress je jednoduchý na ovládanie. Viete cez neho ľahko nahadzovať nové články a v rámci šablóny webu meniť obrázky aj texty. No predsa len má jednu nevýhodu. Pokiaľ neviete programovať, vzhľad šablóny veľmi nezmeníte. Ibaže…

…ibaže by sa niekto rozhodol vytvoriť nástroj, s ktorým by ste si vedeli vyklikať  web podľa svojich predstáv. Našťastie, niekto sa tak rozhodol. Začalo to v malom pred pár rokmi prvým pluginom na úpravu vzhľadu a dnes ich už máte na výber niekoľko za veľmi dostupné ceny v porovnaní s cenníkmi programátorov.

Nanešťastie, na Slovensku o tejto možnosti majitelia webov stále akosi nevedia a za weby vyhadzujú stovky až tisícky eur. Potom ďalšie stovky navyše v dodatočných úpravách.

Ak nepotrebujete web alebo eshop na mieru s objednávkovým systémom, kde sa bez programátora fakt nezaobídete, nasledujúce WordPress pluginy vám zachránia peňaženku pred vyprázdňovaním.

 

Visual Composer

 

Toto rozšírenie umožňuje jednouchým spôsobom meniť vzhľad vašej stránky a rozloženie jej prvkov cez drag and drop editor. Stačí si vybrať element, ktorý chcete pridať na stránku a potom ho upraviť podľa seba. Mohli by sme opísať aj jeho ďalšie funkcie, no ak si ho vyskúšate, sami uvidíte.

Vyskúšať si ho zdarma môžete tu: vc.wpbakery.com/try

 

Divi 3.0

 

Potrebujete pridať text? Obrázok? HTML kód? Tlačítka? Prelinkovania? Slider? Kontaktný formulár? Pridať animáciu k prvkom? Chcete zmeniť farbu? Rozloženie prvkov na stránke? Niečo iné? Cez plugin Divi 3.0 je to všetko možné. Neveríte?

Vyskúšajte si ho zdarma a sami uvidíte: elegantthemesdemo.com/?et_fb=1

Budete prekvapený jeho jednoduchosťou a rýchlosťou ovládania. Jednoduché zmeny, ktoré by ste s programátorom riešili niekoľko hodín, možno dokonca dní, zvládnete za pár minút.

 

Beaverbuilder

 

Vytvoriť si stránku za niekoľko minút a nie niekoľko mesiacov? Aspoň tak to tvrdia výrobcovia tohto pluginu. Ak vám stačia preddefinované šablóny, ktoré si iba upravíte podľa svojich potrieb, tak áno.

Ak by ste potrebovali väčšie úpravy, zvládnete aj tie do niekoľkých hodín. Na výber máte bohatú paletu elementov. Napríklad: výzvy k akcii, odpočítavadlá, kontaktné formuláre, mapy, cenníky či referencie klientov. Tie môžete na stránke pridávať kdekoľvek podľa seba.

Vyskúšať si jeho funkcie môžete tu: demo.wpbeaverbuilder.com

 

WordPress pluginy pre SEO

 

Yoast SEO / All in One SEO plugin

Yoast SEO plugin

Yoast SEO spolu s All in One SEO patria k najčastejším voľbám majiteľov WordPress stránok. Ak si WordPress hosting zvolíte u nás, Yoast už máte predinštalovaný. Podobne je to tak aj u iných poskytovateľov hostingu. nielen na Slovensku.

Osobne mám skúsenosti s obidvomi. Zvládajú všetko potrebné, čo v rámci zapracovania kľúčových slov a SEO základov bude váš web potrebovať: od úpravy nadpisov Title, meta popisov či vytvorenie súboru sitemap.xml pre lepšiu indexáciu vašich stránok v Google. Na to síce existuje samostatný WordPress plugin (napríklad Google XML Sitemaps), ale týmito dvomi na optimalizáciu webu pre vyhľadávače zabijete dve muchy jednou ranou.

 

Simple 301 redirects

Prestali ste využívať nejakú podstránku na webe? Alebo zmenili url adresu? Aby ste neprišli o pozície v Google, je potrebné stránku presmerovať na novú url adresu. V opačnom prípade by užívatelia uvideli na stránke chybu 404 a z vášho webu odišli.

Presmerovanie viete urobiť cez súbor .htaccess, ktorý sa dá upravovať cez FTP. Alebo si to uľahčíte priamo z administrátorského rozhrania WordPressu. Stačí vám cez tento plugin zadať pôvodnú url adresu, novú url adresu a máte vyriešené.

 

WordPress pluginy pre webovú analytiku

 

Ak chcete vedieť, čo na vašom webe funguje a čo, naopak, nefunguje, budete musieť na svoju stránku vložiť meracie a sledovacie kódy. Lenže ako? Niekedy to umožňuje priamo WordPress šablóna, napr. DIVI, ale nie vždy. Ak vaša šablóna túto funkciu nemá, veľmi jednoducho môžete meracie kódy vložiť s nasledovnými pluginmi.

 

MonsterInsights

MonsterInsights WordPress plugin

Na akejkoľvek stránke nesmie chýbať nejaký analytický nástroj. K úplnému základu patrí Google Analytics, s ktorým môžete merať všetko možné od zdrojov návštevnosti až po správanie užívateľov na webe. Pomocou MonsterInsights ho ľahko prepojíte so svojím webom.

 

DuracellTomi’s Google Tag Manager for WordPress

Google Tag Manager WordPress plugin

Pomocou Google Tag Managera viete spravovať na jednom mieste viacero sledovacích tagov, vrátane Google Analytics. Ak ste prešli na Tag Manager, takisto sa nepohnete bez vloženia meracieho kódu na svoj web. A to hravo zvládnete s týmto pluginom.

 

Head, Footer and Post Injections

A čo keď máte viacero kódov, ktoré musíte dať na web? Čo ak používate Facebook pixel na Facebookovú reklamu alebo službu Smartlook či Hotjar na sledovanie správania užívateľov? Máte na každú jednu vec inštalovať iný WordPress Plugin?

S Hotjarom aj Facebook pixelom si Google Tag Manager síce poradí, ale nie všetci ho využívajú. Čo v takom prípade? Head, Footer and Post Injections je skvelým riešením. Viete cez neho vkladať rôzne sledovacie kódy do sekcií head a footer podľa vašich aktuálnych potrieb. Rýchlo, jednoducho a bez čakania na programátora.

 

WordPress pluginy na tvorbu kontaktných formulárov

 

Contact Form 7

Contact Form 7 plugin

Ak vám stačí niečo jednoduchšie zdarma, tento plugin vám bude bohato stačiť. Vždy, keď niekto na vašej stránke vyplní formulár, dostanete notifikáciu so správou priamo na váš zvolený mail. Kontaktný formulár môžete vložiť jednoducho cez tzv. shortcode, ktorý má každý formulár pridelený. Stačí ho vložiť v rámci podstránky tam, kde ho chcete mať.

 

Contact Form 7 Redirection

Contact Form 7 má jednu nevýhodu a tou je, že nemôžete ľudí presmerovať na ďakovnú stránku. Práve s tým vám pomôže tento plugin, ktorý do nastavení Contact Form 7 pridá možnosť vložiť url adresu, na ktorú budú užívatelia presmerovaný po vyplnení formulára.

 

Gravity Forms

Gravity Forms WordPress plugin

Ak by ste chceli niečo pokročilejšie, za vyskúšanie stojí tento platený plugin. Má bohaté možnosti úprav, ktoré vyjdú v ústrety aj náročnejším užívateľom:

 • Úprava vhľadu
 • Rozdelenie vyplnenie formulára na viacero krokov
 • Pokročilé možností vyplňovacích polí
 • A ešte omnoho viac.

Konkrétne príklady a vzory si môžete pozrieť tu: demo.gravityforms.com/contact-us-form

 

WordPress pluginy na zrýchlenie načítania webu

 

Neradi čakáte, kým sa stránka načíta? Rovnako to vidí snáď každý používateľ internetu. To dokazuje štúdia Why web performance matters, ktorá zistila, že ľudia očakávajú načítanie stránky do 2 sekúnd a keď sa tak nestane do 3 sekúnd, z webu odchádza až 40% užívateľov.

Aby ste zo svojho webu ľudí neodháňali pomalým načítaním, potrebujete zrýchliť načítanie svojej WordPress stránky. Pomôžu vám v tom napríklad tieto 3 pluginy.

 

BJ Lazy Load

BJ Lazy Load WordPress plugin

Tento plugin sa hodí najmä blogerom a firemným webom s článkami, na ktorých je veľa obrázkov alebo videí. Tie totiž osť spomaľujú načítanie stránky. Našťastie BJ Lazy Load sa postará o to, že návštevníkom vášho webu sa najskôr načítajú obrázky, ktoré sú viditeľné bez scrollovania obsahu. Až keď budú scrollovať nižšie a narazia na vaše obrázky alebo videá, až potom sa načítajú.

 

EWWW Image Optimizer

Image Optimizer WordPress plugin

Váš obrázok môže mať, napríklad, 120 kb. Lenže po kompresii môže mať aj 75 alebo dokonca len 60kb pri zachovaní takmer rovnakej kvality. To už dokáže dosť značne pomôcť k zrýchleniu načítania stránky. A presne to robí Image Optimizer. Pri nahrávaní obrázkov vo formáte .jpg, .png alebo .gif. ach automaticky zmenší ich veľkosť bez straty na kvalite.

 

W3 Total Cache

W3 Total Cache

Tento WordPress plugin dokáže dramaticky zvýšiť rýchlosť načítania vašej stránky pomocou minifikácie HTML, CSS, JavaScriptov a cacheovaniu obsahu. Čo to v praxi znamená?

Minifikácia znamená, že vaše HTML a CSS kódy nebudú zaberať 1 megabajt, ale môžu napríklad 893 kilobajtov. Cache je miesto, kde sa dočasne uložia súbory vašej webstránky, napríklad v internetovom prehliadači.

Všetky tieto možnosti viete aktivovať a nastaviť priamo vo vašom WordPress admine po prihlásení.

 

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

WordPress plugin pre tvorbu AMP stránok

 

AMP je projekt z dielne Google, ktorý má za cieľ urýchliť načítanie stránok na mobilných zariadeniach. Ak ste už niekedy klikli na výsledok vo vyhľadávaní označený takýmto symbolom , mohli ste zažiť takmer okamžité načítanie stránky. S týmto WordPress pluginom dokážete ľahko vytvoriť AMP verziu svojho obsahu na webe. Stačí zaškrtnúť, z ktorého článku/obsahu na svojom webe ju chcete urobiť a všetko urobí za vás.

 

WordPress pluginy na zdieľanie obsahu

 

Ak chcete zvýšiť návštevnosť svojho webu cez sociálne siete, umožniť čitateľom jednoduché zdieľanie vášho obsahu by malo byť jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú by ste mali myslieť. Pomôcť vám v tom môžu aj tieto pluginy.

 

Sumo Share

WordPress plugin Sumo Share na zdieľanie obsahu

 

Natrápili ste sa s tvorbou kvalitného obsahu, a preto si zaslúži, aby ste ho dostali medzi čo najviac ľudí. Vynikajúcim riešením je Sumo Share, pretože:

 • Aj verzia zdarma je plne postačujúca a funkciami predbehne aj niektoré platené
 • Má krásny dizajn
 • Myslí aj na mobilných užívateľov
 • Môžete si vybrať, kde na stránke sa budú tlačítka na zdieľanie zobrazovať

 

Monarch

WordPress plugin Monarch na zdieľanie obsahu

 

Ak už teraz máte vysoko zdieľaný obsah a chceli by ste ho mať ešte viac, odporúčame trochu zainvestovať do tohto plateného pluginu. Patrí k špičke široko ďaleko:

 • Umožňuje umiestniť tlačidlá na zdieľanie na 5 rôznych miestach
 • Môžete si vybrať zo 6 rôznych spúšťačov, pri ktorých sa zobrazia
 • Krásny dizajn, ktorý si navyše môžete upraviť aj podľa svojich potrieb, a prispôsobiť ho svojmu webu
 • Vyzerá dobre na všetkých zariadeniach od desktopov po mobilné zariadenia s menším rozlíšením
 • Prehľadné štatistiky vám dajú vedieť, ktorý obsah má najlepšie výsledky, takže budete presne vedieť, ktorý má zmysel podporiť platenou reklamou

 

WordPress pluginy na prácu s obsahom

 

Social Locker

WordPress plugin Social Locker

 

Nie všetok obsah na vašom webe musí byť voľne dostupný. Ak máte naozaj kvalitný obsah, o ktorý je záujem, môžete ho sprístupniť čitateľom výmenou za ich like. Social Locker dokáže uzamknúť obsah na vašej stránke a ukáže ho iba ľuďom, ktorí dali like alebo zdieľali vašu stránku cez Facebook, Twitter alebo Google+. Je dobre optimalizovaný, nespomaľuje stránku a dobre si rozumie aj s mobilnými zariadeniami. Navyše, skrytý obsah je viditeľný aj vyhľadávače, takže ak pracujete na optimalizácií webu (SEO), nijako vám to neuškodí.

 

Contextual Related Posts

Plugin na zobrazenie kontextovo príbuzných tém

 

Contextual related posts dokáže dlhšie udržať vašich návštevníkov na webe a zvýšiť vaše šance, že hneď neodídu. Dokáže im zobraziť vysoko relevantné ďalšie články na vašom blogu na základe nadpisov a samotného obsahu. Na rozdiel od iných podobných WordPress pluginov tento má v sebe množstvo ďalších funkcionalít. Veľmi užitočnou je najmä vkladanie ďalších relevantných článkov nielen na konci vášho článku, ale aj uprostred alebo kdekoľvek, kde budete chcieť.

 

WordPress pluginy pre hodnotenia

 

Yet Another Stars Rating / kk Star Ratings

 

Ak potrebujete na svoj blog alebo produkty vložiť hodnotenia, oba tieto pluginy vám skvele poslúžia. Stačí cez shortcode vložiť možnosť hodnotenia na akúkoľvek stránku alebo si v nastaveniach zvoliť, či sa má možnosť hodnotenia zobrazovať automaticky na každej stránke, napríklad na konci.

 

WP Review Pro

wordpress plugin na hodnotenie wpreviewpro

 

Ak by vám nestačilo len jednoduché hodnotenie článkov, tento platený plugin vám príde vhod, najmä ak na svojej WordPress stránke niečo predávate. Návštevníkom umožňuje hodnotiť niekoľko vlastností produktu naraz (vzhľad, funkcia 1-x, rýchlosť dodania atď.), zanechať slovné hodnotenie, označiť iné hodnotenia za užitočné, integrovať plugin so svojím Google moja firma účtom alebo Facebookovou stránkou.

 

WordPress pluginy na tvorbu vyskakovacích okien

 

Popup Maker

wordpress plugin popup maker

Pomocou tohto pluginu máte možnosť flexibilne vytvárať a upravovať vyskakovacie okná na vašej WordPress stránke s rôznym obsahom od bannerov, videí a samozrejme, nechýba ani zber emailov.

 

Bloom

Toto rozšírenie pre WordPress sa dá získať iba tak, že si zakúpite šablónu Divi, ktorá vám umožní vyskladať si web stránku podľa svojich predstáv bez programovania. Je ideálne na zber emailov, pretože má veľké množstvo pekných šablón aj možnosti cielenia. Vyskakovacie okno sa vám môže zobraziť napríklad po zvolenom čase, keď ľudia scrollujú do určitej časti alebo po nečinnosti.

 

Thrive Leads

Tento plugin je, bez pochýb, jedným z najlepších na svete. Čo sa týka zberu emailov je maximálne efektívny a je splneným snom pre online marketérov, ktorý využívajú email marketing. Asi najlepšou funkciou je vyskakovacie okno s možnosťami výberu, vďaka čomu si návštevníci vášho webu vedia zvoliť, témy, o ktoré sa zaujímajú, a vy im tak môžete naservírovať presne to, čo práve chcú. Vaše konverzie tak budú ešte vyššie.

 

A čo ďalej? Veľa pluginov by sa sem ešte dalo doplniť. Staré zanikajú, nové prichádzajú. Preto pre vás budeme tento zoznam pravidelne aktualizovať.

Nezmeškajte ďalšie užitočné články
a buďte o nich informovaný