• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  WY Novinky

  SSL certifikát zadarmo od Let’s Encrypt už aj u nás

  Koncom roku otvorila nová certifikačná autorita Let’s Encrypt „svoje brány“. Od decembra 2015 je tak možné získať overený a bezpečný SSL certifikát úplne zadarmo. Od dnešného ich môžete využívať aj vy.

  Stále ide iba o verejný test (open beta), no všetko nasvedčuje tomu, že plná prevádzka príde čo nevidieť. S podporou internetových velikánov ako Mozilla, Facebook či Google to inak ani nejde. O čo teda ide?

  Let’s Encrypt je verejná, automatizovaná a otvorená certifikačná autorita, ktorá má slúžiť ľudu. Aspoň tak to o sebe píšu na svojích stránkach. Iniciatíva je to výborná. S jej nasadením sme dlho neváhali. Z pohľadu hostera je bezpečnosť na webe veľmi dôležitá. Dostupnejšie metódy – v tomto prípade úplne zadarmo sú prínosné pre každú zúčastnenú stranu.

  Rozdiely oproti bežným certifikátom

  Systém generovania, overovania a fungovania certifikátov od Let’s Encrypt je odlišný oproti tým bežným – plateným. Základným rozdielom je generovanie samotných certifikátov na strane klienta. Na linuxovej mašine stačí nainštalovať potrebný softvér (github), zadať niekoľko príkazov na command line a certifikát je na svete. Predsa len je ale potrebný aj istý „admin skill“. Úloha generovania sa tak logicky presúva na stranu hostera, ktorý by ju mal vedieť aj rozumne automatizovať. Nám sa to podarilo na výbornú.

  Úspešné vygenerovanie SSL certifikátu cez command line.
  Úspešné vygenerovanie SSL certifikátu cez command line.
  Súbory SSL certifikátu.
  Súbory SSL certifikátu.

  Ďalším rozdielom je platnosť certifikátu. Na rozdiel od platených – s platnosťou 12/24 mesiacov –  sú certifikáty od Let’s Encrypt platné iba 3 mesiace. Celý proces generovania/predlžovania/inštalácie tak musíte opakovať 4-krát do roku. A tu sa opäť hodí celý proces automatizovať.

  Posledným rozdielom oproti bežným certifikátom je v spôsobe overenia domény. To prebieha podobne ako napríklad overenie vlastníctva domény v nástroji Google Search Console. Načítaním súboru s hashom na konkrétnej URL danej domény. Žiadne e-maily ani nič podobné.

  Menej hudby za málo peňazí

  Ideálnym webom na nasedenie takéhoto certifikátu sú bežné weby. Kľudne aj e-commerce, kľudne aj firemné stránky. Bankový sektor a významné webové portály ich ale nevyužijú. Neposkytujú tak vysoký stupeň overenia a bezpečnosti. Na takýto web patrí stále „veľký“ SSL certifikát v hodnote niekoľko stoviek/tisícok eur.

  SSL certifikát TatraBanka
  Pre kritické weby ako internet banking sa tieto certifikáty nehodia.

   

  Certifikáty Let’s Encrypt sú tak výbornou alternatívou k tým najlacnejším certifikátom. Tie sú u nás dostupné za cca 40 € na rok. Oproti ním však postradajú garanciu funkčnosti (ako všetok opensource zadarmo) a platia iba 3 mesiace. V tomto štádiu ich vývoja je ich nasadenie na produkčný web, ktorý vám zarába peniaze dobré zvážiť a prehodnotiť. Do budúcna im však držím palce!

  Ako získam SSL certifikát zadarmo?

  Funkcionalitu sme nasadili na väčšinu hostingových serverov.  Aktivácia aj predlžovanie po 3 mesiacoch je plne automatické v oboch systémoch.

  Stačí sa prihlásiť do WY Panelu, vygenerovanie certifikátu je otázkou niekoľkých kliknutí. Žiadne formuláre, žiadne žiadosti. Certifikát sa vygeneruje a nainštaluje do niekoľkých minút.

   

  Let's Encrypt SSL v prostredí WY Panelu

  Certifikáty sú jednoduché, t.j. iba pre jednu subdoménu. Pre ostatné subdomény je potrebné vytvoriť certifikát nový. Celkovo ich jedna doména môže mať 100, pričom generovanie je obmezené na 5 certifikátov za týždeň. To by malo byť viac ako dostatočné 🙂

  Ak sa rozhodnete SSL certifikát nasadiť, odporúčam vám aj môj predošlý článok o prechode webu na HTTPS.

  Máte k SSL zadarmo nejaké otázky? Sme tu pre vás!

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný