2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

Nové pravidlá .sk doménNové pravidlá .sk domén
WY Novinky

Aktualizované: Skontrolujte si vaše .sk domény (SK-NIC update)

Nové pravidlá registrácie .sk domén prichádzajú do platnosti už budúci mesiac až 1.9.2017. VŠETKÝM majiteľom domén odporúčame skontrolovať si údaje a v prípade potreby ich aktualizovať. V opačnom prípade môžete ľahko stratiť kontrolu nad doménou. 

Pozor zmena termínu

(22.5.2017) Zo strany SK-NIC došlo k opätovnému posunutiu termínu a pôvodný dátum 31.5.2017 je aktuálne nahradený termínom 1.9.2017. Dôvodom je, rovnako ako naposledy, neschopnosť dodať systém v danom termíne.

Jedna z najpodstatnejších zmien sa týka vlastníctva domény. Ako sme informovali ešte koncom roku 2016, podstatné sú dve novinky:

  • potvrdzovanie všetkých úkonov online
  • vlastníctvo domény jej skutočným majiteľom a nie registrátorom

Vlastné SK-NIC ID

Ak svoje domény registrujete na vlastné SK-NIC (v tvare napr. WEBG-0001), stačí skontrolovať údaje v systéme SK-NIC. Pozornosť odporúčame venovať najmä kontaktným e-mailom. Nakoľko všetky zmeny prebiehali doteraz čisto papierovou formou, je možné, že v systéme SK-NIC (nie WY) budú údaje neaktuálne. A to aj napriek tomu, že ste ich v našom systéme cez WY Panel už dávno zmenili.

S novými pravidlami budú všetky úkony typu zmena registrátora alebo zmena majiteľa domény potvrdzované elektronicky práve prostredníctvom e-mailov. Pokiaľ ostanú v systéme neaktuálne e-mailové adresy, môžete nad doménou stratiť kontrolu.

Fyzická osoba nepodnikateľ

Tí z vás, ktorí ste v SK-NIC registrovaný ako fyzická osoba nepodnikateľ, kontrolu údajov musíte vykonať telefonicky (+421 2 350 350 30). V tomto prípade sa SK-NIC vyhovára na ochranu osobných údajov a e-mailové adresy nezobrazuje. Dokonca ani po prihlásení sa do ich systému :/

Kontrola údajov v SK-NIC

  1. Otvorte stránku SK-NIC https://www.sk-nic.sk.
  2. V pravej časti zadajte vaše SK-NIC ID a vyhľadajte ho v systéme.
  3. Rozkliknite vaše SK-NIC ID v zozname a skontrolujte údaje.

V prípade, že narazíte na neaktuálne informácie (alebo žiadne v prípade fyzických osôb nepodnikateľov), odporúčame pokračovať na formulár F7 – Žiadosť o zmenu údajov používateľa. Po prihlásení sa do systému aktualizujte údaje, formulár odošlite a vygenerované PDF vytlačte a odošlite poštou do SK-NIC.

Formulár F7 - žiadosť o zmenu údajov
Zmena údajov v systéme Sk-NIC prebieha cez formulár F7.

Domény registrované na WY (expresná registrácia)

Domény registrované využitím expresnej registrácie na Webglobe – Yegon (majiteľom je WEBG-0001) musia byť preregistrované na svojich skutočných majiteľov. Tento úkon budeme robiť hromadne (na viac ako 10K doménach) my vo WY. Zmena bude prebiehať elektronicky a opäť k tomu potrebujeme vaše aktuálne údaje, resp. ich kontrolu. V tomto prípade vo WY Paneli.

Krok 1: Prihláste sa do WY Panelu na adrese moje.wy.sk.

Krok 2: Vyberte požadovanú doménu zo zoznamu a pokračujte na detail.

Krok 3: Ak je doména registrovaná na WY, objaví sa upozornenie na túto skutočnosť a odkaz na formulár.

Krok 4: Cez formulár zadajte požadované údaje o NOVOM vlastníkovi domény a uložte. Tieto údaje potom použijeme pri prevedení domény na nového majiteľa – vás.

 

 

Zmena majiteľa domény cez WY Panel.
Údaje „skutočného“ majiteľa domény zadávajte cez WY Panel.

Krok 5: Príde vám potvrdzujúci email s odkazom z no-reply [at] registrator [dot] sk.

 

 

Krok 6: Po kliknutí na odkaz budete presmerovaný na potvrdenie svojich údajov a potvrdenie zmeny vlastníka domény. Ak sú všetky údaje správne, zaškrtnite polia „Áno, súhlasím“ pre vykonanie zmeny a „Súhlasím s podmienkami registrácie domény“.

Krok 7: Stačí potom odoslať a máte hotovo.

 

 

Nezabudnite, že tento úkon je potrebné vykonať pre každú doménu zvlášť.

Záver

Ešte raz zopakujeme, že

  • všetko vyššie uvedené sa týka IBA .sk domén.
  • nové pravidlá SK-NIC začnú platiť od 1.9.2017

Ak by ste mali akékoľvek otázky, helpdesk je vám dostupný každý deň.

Nezmeškajte ďalšie užitočné články
a buďte o nich informovaný