• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Programovacie jazykyProgramovacie jazyky
  Tipy a triky

  Aký programovací jazyk si vybrať? + Prehľad najpoužívanejších jazykov

  Programovacie jazyky nám umožňujú zadávať inštrukcie počítaču spôsobom, ktorému počítač rozumie. V dnešnej dobe ich už existuje veľmi veľa, a preto môže byť ťažšie sa v nich orientovať. Ak chcete začať programovať, ale neviete aký programovací jazyk si zvoliť, čítajte ďalej. 

   

  Kritéria na voľbu programovacieho jazyka

  Nedá sa povedať, že by jeden programovací jazyk bol vyslovene lepší ako druhý, každý jeden má svoje výhody a nevýhody a je na programátorovi, ktorý mu vyhovuje v jeho praci viac. Rozhodnutie, ktorý jazyk sa naučiť, bude závisieť hlavne na:

  • zložitosti/jednoduchosti – niektoré programovacie jazyky sú natoľko zložité a komplexné, že bez znalostí jednoduchších jazykov sa nezaobídete. Nie všetky sú vhodné pre úplných začiatočníkov.
  • popularite v programovacom svete – čím je programovací jazyk obľúbenejší, tým ľahšie nájdete online návody, knižnice a iné dostupné pomôcky na internete.
  • dopyte na trhu práce – pozrite si ponuky práce na pracovných portáloch (napr.: Profesia.sk v sekcii IT). Ak chcete pracovať ako programátor, tak lepšie urobíte, ak sa naučíte programovať v jazyku, po ktorom je z dlhodobého hľadiska dopyt.
  • čo chcete programovať – niektoré jazyky sú vhodnejšie na programovanie webstránok, iné na tvorbu softvéru, ďalšie na tvorbu aplikácií.

   

  Nižšie sme pre vás prichystali prehľad najpoužívanejších programovacích jazykov v roku 2019.

   

  Java

  Java od spoločnosti Oracle Corporation, je druhým najobľúbenejším jazykom vo veľkých organizáciách. Je to univerzálny, objektovo orientovaný a najstabilnejší programovací jazyk. Verejnosti bol predstavený v roku 1995. Pôvodný názov tohto programovacieho jazyka bol Oak a bol vytvorený na to, aby pridal nové možnosti do programovacieho jazyka C++.

  Vlastnosti:

  • nezávislosť od platforiem (umožňuje vývojárom v podstate „pracovať kdekoľvek“)
  • prenosnosť aplikácie – schopnosť aplikácie byť prenosne nainštalovaná, prístupná a spravovaná na viacerých platformách s okamžitým prístupom z internetu, pracovnej plochy a siete 
  • rozsiahla sieťová knižnica (vyvinutá v roku 1990 v Sun Microsystems)
  • využiteľnosť pre vývoj video hier, ale aj mobilných aplikácií Androidu (aj operačný systém Android je založený na jazyku Java)

   

  Aplikácie a programy postavené na Jave našli široké uplatnenie takmer vo všetkých oblastiach bežného života, či už ide o oblasť komunikácie, vzdelávania, financií, medicíny, gastra, obchodu alebo verejných služieb. Medzi najznámejšie patria Adobe Creative Suite, Minecraft a OpenOffice a iné. 

  Medzi najznámejších používateľov Javy patria firmy ako Amazon, Google, Twitter alebo tiež YouTube.

   

  JavaScript:

  Ide o ľahký, objektovo orientovaný jazyk pre interaktívne efekty v prehliadačoch. JavaScript bol vyvinutý v spoločnosti Netscape a pôvodne známy ako LiveScript. Pomenovanie JavaScript dostal v roku 1995. Napriek svojmu názvu nie je spojený s jazykom Java. Využíva sa na vytváranie hier a webových stránok.

  Vlastnosti:

  • univerzálne využitie programovacieho jazyka
  • základné funkcie sa ľahko učia
  • viacnásobné rámce
  • Jquery: komplexná Javascript knižnica
  • spolu s jazykom HTML a CSS tvoria piliere webového dizajnu
  • používaný na manipuláciu s rôznymi prvkami stránky, ktoré sa tak stávajú dynamickejšími

  Používa sa v oblasti informačných technológií, inžinierstva, dizajnu, marketingu, financií a zdravotníctva.

  Hlavné organizácie používajúce jazyk JavaScript: WordPress, Soundcloud, Khan Academy, Linkedin, Groupon, Yahoo, Facebook, Google, Amazon, Wikipedia a iné.

   

  Ruby

  Ruby je univerzálny programovací jazyk používaný na vývoj webových aplikácií, ktorý bol vyvinutý v Japonsku v polovici 90. rokov. Využíva sa na vývoj webových serverov, simulácie, 3D modelovanie a správu informácií. Čo sa týka jeho jednoduchosti a čitateľnosti, je podobný programovaciemu jazyku Python.

  Vlastnosti:

  • jednoduchý a dynamický skriptovací jazyk
  • jazyk je mimoriadne elegantný a flexibilný
  • jeden z najžiadanejších jazykov na trhu práce
  • skvelý východiskový bod pre začiatočníkov
  • silná online komunita ochotná pomôcť začínajúcim programátorom

   

  Používa sa v oblasti technológií, inžinierstva, profesionálnych služieb, dizajnu, vedy a kontroly kvality.

  Medzi používateľov tohto jazyka patria: Google (SketchUp), Motorola, Basecamp, Amazon, Twitter a Groupon, Airbnb. NASA používa Ruby na vykonávanie simulácií.

   

  PHP

  PHP je skratka pre Hypertext Preprocessor a ide o populárny skriptovací jazyk. Verejnosti bol predstavený v roku 1995. Používa sa ako univerzálny programovací jazyk, ktorým možno vytvoriť dynamické webstránky, ktoré efektívne pracujú s databázami. Viete ním vyvíjať webové aplikácie aj skriptovanie na strane servera.

  Vlastnosti:

  • open-source aplikácia
  • ľahký na naučenie (rovnako jednoduché ako vloženie príkazov do kódu HTML)
  • môže byť použitý na všetkých hlavných operačných systémoch a webových serveroch
  • poskytuje moduly a knižnice, ktoré zaisťujú dynamický vývoj softvéru
  • obsahuje funkcie, ktoré z neho robia efektívnejší jazyk na vývoj webu bez nutnosti písania dlhšieho a kompozitného kódu

   

  Použitie PHP jazyka: priemyselné odvetvia, informačné technológie, inžinierstvo, dizajn, zdravotníctvo, manažment a financie.

  Používateľmi PHP programovacieho jazyka sú: Wikipedia, Yahoo, Facebook, Drupal, ale aj WordPress, ktorý poháňa tretinu webstránok na svete.

   

  Python

  Programovací jazyk Python bol vyvinutý v 80. tych rokoch v CWI v Holandsku a prvýkrát sprístupnený verejnosti v roku 1991. Ide o najžiadanejší programovací jazyk na trhu práce, ktorý je zároveň najnáročnejší na naučenie. Je postavený na flexibilnej, ale robustnej sémantike. Dá sa použiť na tvorbu webstránok, na vedecké a numerické výpočty. Je populárny v oblasti dátovej vedy a strojového učenia, a je tiež vhodný na tvorbu desktopových GUI aplikácii. Svoje uplatnenie nachádza aj u profesionálov, ktorí sa venujú bezpečnosti a etickému hackovaniu.

  Vlastnosti:

  • poskytuje ľahko pochopiteľnú syntax
  • má jednoduchú integráciu s webovými službami
  • poskytuje ľahké čítanie kódu
  • jednoduché vzdelávanie v jeho písaní
  • štandardná knižnica (dostupná v zdrojovom a v binárnom jazyku na hlavných platformách)
  • na oficiálnej stránke poskytuje návody pre začiatočníkov

  Používa sa v oblasti informačných technológií, inžinierstva, profesionálnych služieb a dizajnu.

  Hlavné organizácie, ktoré jazyk Python využívajú: Google, Pinterest, Instagram, YouTube, DropBox, NASA, ESRI.

  Príklady videohier vytvorených pomocou jazyka Python: World of Tanks, Civilization IV, Sims 4, Vega Strike a Toontown.

   

  SQL

  SQL znamená Structured Query Language je štandardným jazykom pre prístup k relačným databázam. Pôvodne nazývaný Sequel a vyvinutý v IBM v roku 1970. Nejde však o plnohodnotný programovací jazyk, pretože sa v ňom nenachádzajú konštrukcie (príkazy cyklov a pod.), ktoré by mal obsahovať každý základný programovací jazyk.

  S jeho pomocou vie používateľ definovať dáta, vypĺňať nimi stĺpce a tabuľky, definovať vzťahy a organizáciu medzi jednotlivými položkami.

  Vlastnosti:

  • široké možnosti správy dátových štruktúr
  • umožňuje rýchlejšie načítanie veľkého počtu databázových záznamov
  • zabezpečené fungovanie jazyka
  • zachovanie integrity databáz
  • adaptabilný pre akékoľvek prostredie
  • jednoduchá syntax
  • voľný a ľahko dostupný

   

  Používa sa v rôznych odvetviach: informačné technológie, inžinierstvo, dizajn, manažment, profesionálne servery, obchod a financie.

  Niekoľko príkladov relačných systémov na správu databáz, ktoré používajú SQL: MySQL (Oracle), Sybase, Microsoft SQL Server.

   

  C Jazyk

  Jazyk C je štruktúrne orientovaný programovací jazyk. Bol vytvorený v roku 1972 v spoločnosti Bell Labs. Je základom pre mnohé programovacie jazyky, ako napríklad C ++, Java C #, JavaScript a Pearl.

  C Jazyk sa používa na vývoj systémových aplikácií v rámci operačných systémov Windows, UNIX a Linux. Využívaný je v priemyselnej automatizácií, počítačovej grafike, umelej inteligencii, spracovaní obrazu a programovaní hier.

  Vlastnosti:

  • jednoduché osvojenie si základov jazyka (existuje len 32 kľúčových slov na zvládnutie)
  • umožňuje ľahko napísať program
  • ide o základný jazyk pre začiatočníkov
  • zahŕňa: kompilátory, sieťové ovládače, textové procesory, databázové systémy
  • ponúka možnosť použiť tlmočníka

   

  Profesie a odvetvia využívajúce jazyk C: vývojári softvéru, počítačoví inžinieri, analytici podnikov a systémov, správcovia IT a webového obsahu.

  Používa sa v oblasti informačných technológií, inžinierstva, manažmentu, zdravotníctva a profesionálnych služieb.

  Hlavné organizácie, ktoré používajú jazyk C: Microsoft, Apple, Oracle, Cisco, Raytheon.

   

  C #

  Jazyk C # bol vyvinutý v roku 2000 v rámci spoločnosti Microsoft. Je založený na jazykoch C, C ++ a Java. Je používaný na vývoj hier a v minulosti aj na vývoj Windows aplikácií pre mobilné telefóny.

  Vlastnosti:

  • podobné vlastnosti ako jazyk Java
  • ideálny pre začiatočníkov
  • deklaratívne, funkčné objektovo orientované komponenty

   

  Firmy vuyžívajúce programovací jazyk C #: Microsoft Intel, Hewlett Packard, Infosys, Netflix, Capital One.

  Používa sa v informačných technológiách, inžinierstve, dizajne, profesionálnych službách, riadení a kontrole kvality

   

  C++

  C++ je univerzálny, objektovo orientovaný programovací jazyk vytvorený Bjarnom Stroustripom v roku 1983 ako rozšírenie jazyka C. Využíva sa na vytváranie počítačových programov, hier, kancelárskych aplikácií, grafických a video editorov a pod.

  Vlastnosti:

  • rýchle spracovanie informácie
  • kompilačný mechanizmus
  • robustná štandardná knižnica (STL)
  • veľké množstvo online podpory pre používateľov
  • skvelý východiskový bod pre začiatočníkov

   

  Používa sa v informačných technológiách, inžinierstve, profesionálnych službách, dizajne, kontrole kvality a riadení

  Využíva sa vo firmách ako Google, Mozilla, Firefox, Winamp, Adobe Software, Amazon, Lockheed Martin

   

  Objective-C

  Je jednoduchý, univerzálny a objektovo orientovaný jazyk vyvinutý spoločnosťou Apple v roku 1983 s cieľom riešiť nedostatky objektovej orientácie v jazyku C. Jeho základy pochádzajú z jazykov C, C++ a Smalltalk. Používa sa predovšetkým na vytváranie aplikácií pre iOS a OS X.

  Vlastnosti:

  • zvýšená flexibilita pri dynamickom písaní
  • skvelý prvý jazyk pre začínajúcich programátorov

  Používa sa v oblasti informačných technológií, inžinierstva, manažmentu, zdravotníctva a dizajnu.

  Spoločnosti, ktoré využívajú jazyk Objective-C: Apple, Twitter, Facebook, Wells Fargo, Mint a tiež CyberCoders.

   

  Swift

  Programovací jazyk Swift bol vyvinutý spoločnosťou Apple v roku 2014. Ide o najobľúbenejší jazyk mobilných platforiem. Pôvodne mal byť náhradou jazykov C. Jazyk Swift je najlepšou voľbou pre vývoj natívnej aplikácie pre iOS alebo MAC OS.

  Vlastnosti:

  • obsahuje čistú syntax písania
  • bol vyvinutý pre použitie v aplikáciách Linux a Mac
  • najlepšia voľba pre používateľov, ktorí sa chcú priblížiť komunite Apple
  • priateľský jazyk pre začiatočníkov
  • absencia správ pamäte
  • rýchlosť, redukcia dĺžky kódu
  • je ovplyvnený jazykom Python a jazykom Ruby, avšak rýchlejší a bezpečnejší ako tieto dva jazyky

   

  Nájdete ho v mnohých aplikáciách iOS a používa ho tiež Mozilla Firefox, SoundCloud a Flappy Bird.

   

  GoLang

  Programovací jazyk Go bol vyvinutý v roku 2007 spoločnosťou Google, najmä pre potreby ich vyhľadávača. Používa sa pre software serverov a pre desktopové aplikácie. V počte používateľov ide v súčasnosti o jeden z najrýchlejšie rastúcich programovacích jazykov.

  Vlastnosti:

  • rýchlejšia a ľahšia použiteľnosť (oproti jazykom Java a C)
  • syntax jazyka je odvodená z jazyka C
  • poskytuje používateľom knižnice
  • spoľahlivosť a integrita pre používateľov

   

  Jazyk Go používajú organizácie ako BBC, Facebook, Adobe. Ďalšími používateľmi jazyka Go sú startupy v Silicon Valley a indické spoločnosti ako Jabong či Razorpay.

   

  HTML

  Jazyk HTML (hypertext markup language) je štandardným značkovacím jazykom používaným na vytváranie webových stránok a programovanie e-mailov. Vytvoril ho fyzik Tim Berners-Lee v roku 1990, aby umožnil vedcom zdieľať dokumenty online. Zabezpečíte ním správne formátovanie textu a obrázkov (pomocou značiek, tzv. tagov), aby ich mohli prehliadače internetu zobrazovať spôsobmi, na ktoré boli určené.

  Vlastnosti:

  • jednoduché použitie
  • jednoduché základy jazyka HTML
  • nepotrebujete zložité programy na tvorbu html súborov, stačí vám Poznámkový blok alebo Notepad++
  • k dispozícii je viacero verzií (najnovšia HTML5)

   

  Má uplatnenie v informačných technológiách, inžinierstve, dizajne, profesionálnych službách, manažmente, marketingu, službách zákazníkom a predaji

  Hlavné organizácie používajúce jazyk HTML: Apple, CyberCoders, Apex Systems, CareerBuilder

  Upozornenie: HTML nie je programovací jazyk v pravom zmysle slova, keďže jeho úlohou je iba zobrazenie obsahu webových stránok. Každý programátor by ho však mal poznať.

   

  Slovo na záver

  Veríme, že náš článok vám pomohol zorientovať sa v množstve programovacích jazykov. Je už len na vašom zvážení, ktorý z týchto programov vyskúšate ako prvý pri programovaní webstránky alebo aplikácie.

   

  Odporúčané čítanie:

  Základy jazyka HTML. Všetko, čo na začiatok potrebujete vedieť

  HTML príkazy a tagy, ktoré by ste mali poznať (zoznam)

  Ako sa naučiť programovať: základy programovania pre začiatočníkov

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný