2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

 • 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.

  Viac informácií


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Tipy a triky

  Prečo webstránky padajú a čo s tým robiť?

  Je to najhoršia nočná mora pre vlastníka webovej stránky. Zadáte vašu adresu a namiesto toho, aby ste uvideli krásny dizajn svojho webu, ukáže sa vám prázdna obrazovka. Výpadky webových stránok nie sú len nepríjemnosťou, ale môžu byť veľmi stratové pre váš biznis. Amazon údajne stratil 66 240 dolárov za minútu, keď im v roku 2013 na pár minút padla stránka. Vaša firma nemusí byť veľkosti Amazonu, ale výpadok môže byť aj tak smrtiaci.

  A tento odhad nezahŕňa iné problémy spôsobené výpadkami, ako je strata lojality zákazníkov, strata obchodných príležitostí a vplyv na povesť vašej firmy. Predstavte si, že navštívite webovú stránku spoločnosti prvýkrát a to, čo uvidíte je buď chybová hláška alebo biela obrazovka. Ako by to ovplyvnilo pohľad na vašu spoločnosť? Na webe je vaša webová stránka tvárou vašej firmy, a určite nechcete zanechať zlý prvý dojem.

  Nepríjemnú skúsenosť s pádom stránky zažije skôr alebo neskôr každý webmaster. V takom prípade mu pravdepodobne prebehne hlavou niekoľko otázok. Ako dlho je stránka nedostupná? Čo sa pokazilo? A tá najdôležitejšia: ako to čo najrýchlešie opraviť? Príčin výpadkov webových stránok je nespočetne veľa, môže ich napríklad spôsobiť:

  Virálna návštevnosť (známa tiež ako „Digg effect“)

  Predstavte si situáciu, kedy blog na vašej stránke zožne obrovský virálny úspech. Ľudia ho začnú vo veľkom zdieľať a vy sa už neviete dočkať na čísla návštevnosti. Namiesto toho stránka padne. Je to vlastne niečo ako neúmyselný DDoS útok. Digg effect zvyčajne nenastane pri väčších internetových stránkach, ale malé stránky môže odstaviť veľmi rýchlo, pretože sa server nebude schopný vyrovnať s vysokým množstvom návštevníkov a takto preťaží sieť.

  Niečo podobné sa podarilo nášho CEO Igorovi s jeho článkom, ktorý sa šíril internetom niekoľko dní. Webka to samozrejme ustála, ale nárazová návštevnosť takmer 70K môže nepripravených položiť.

  Strecko.sk

  Úmyselné DDoS útoky

  DDoS útok (Distributed Denial of Service) nastane, keď je stránka zámerne napadnutá dopytmi z mnohých zdrojov, čo spôsobí preťaženie servera. Väčšinou za ním stojí nejaká kyber organizácia, ktorá útočí na vašu stránku, aby niečo dokázala svetu. Tento typ útoku na zhadzovanie stránok používa napríklad skupina Anonymous.

  Prírodné katastrofy páchajúce škody na dátových centrách

  Príroda sa s nikým nemazná a pokiaľ sa stane prírodná katastrofa, dátové centrá žiaľ neobíde. Nedostupnosť stránok môže spôsobiť povodeň alebo víchrica, kedy sa môže dôsledku počasia vyskratovať alebo odstaviť dodávka prúdu.

  Menšia chyba v kóde stránky

  Pád stránky môže spôsobiť aj ľudská chyba. Ľudia prevádzkujú a aktualizujú webové stránky a ľudia tiež robia chyby. Aj malá chyba v kóde dokáže napáchať poriadnu šarapatu a spôsobiť nefunkčnosť stránky. Tu pomôže len naozaj kvalitný developer.

  Plánovaná údržba serverov vášho poskytovateľa webhostingu

  Servery sú tiež „len“ stroje. A každý stroj vyžaduje nejaký downtime. Niečo sa pokazí alebo potrebujú údržbu ešte pred tým, ako sa niečo pokazí. Údržba serverov je dôležitá a preto ak niekedy nebude vaša stránka dostupná, skúste sa pozrieť do svojej e-mailovej schránky alebo pripomienok, či nemá zrovna vtedy prebiehať plánovaná údržba.

  Ako zabrániť pádu stránky?

  Buďte pripravení, zálohujte a hlavne aktualizujte

  Nastavte si časový plán pre testovanie a simulácie v dostatočnom predstihu pred svojím vstupom na trh. Zamestnajte dočasný tím pre testovanie, ak je to potrebné. Použite testovacie nástroje pre simuláciu nárastu v návštevnosti. To vám pomôže nájsť miesta, ktoré sa načítavajú najpomalšie, takže ich môžete optimalizovať skôr, ako príde deň D.
  Denne si uchovávajte zálohy súborov na stránkach, vrátane všetkých používaných databáz. Ak vaša stránka padne, posledné záloha zaistí, že obsah webu bude aj naďalej aktuálny.
  Udržujte všetok softvér týkajúci sa vašej webovej stránky, ako napríklad systémy pre správu obsahu, nákupných košíkov, nástenky, a pod. Niekedy chyby alebo bezpečnostné diery nachádzajúce sa v starších verziách, môžu spôsobiť pád webovej stránky alebo jej neočakávané správanie.

  Teraz povedzme, že ste urobili vyššie uvedené opatrenia a ste v tom, že bude všetko v poriadku. Ale potom zistíte že vaše stránka nedokázala zvládnuť príliv kliknutí, bola preťažená a napriek všetkým opatreniam, padla. Budete to musieť rýchlo riešiť.
  Predovšetkým neprepadajte panike! Najprv skontrolujte iné webové stránky a zistite, či sú funkčné. Ak nie sú, pravdepodobne máte problém s pripojením. Ak len vaša webová stránka nefunguje, nikdy neuškodí skúsiť iný prehliadač. Môžete tiež skúsiť „tvrdý refresh“. Buď stlačením tlačidla Shift + F5 na Windows-e alebo Shift + Cmd + R na Mac-u. Ak ste to všetko vyskúšali a váš web sa stále nenačítal, je celkom možné, že padol.

  Čo teraz?

  Najlepšie, čo môžete spraviť, je kontaktovať hostingovú spoločnosť, u ktorej máte stránku. Schopnosť dostať stránku späť online je rovnako dôležitá, ako schopnosť ochrániť ju pred pádom.
  Hneď potom ako kontaktujete vašu hostigovú spoločnosť, je potrebné použiť všetky iné prostriedky na komunikáciu so svojimi zákazníkmi. Prevezmite zodpovednosť za nedostupnosť stránky a pridajte ospravedlnenie na vašu Facebookovú stránku, pošlite e-mail svojej aktuálnej databáze zákazníkov, jednoducho spravte všetko preto, aby vaši klienti vedeli, že chápete ich frustráciu a usilovne pracujete na vyriešení výpadku.

  V najhoršom prípade zvážte zmenu hostingu. Po výpadku je čas zvážiť, či nie je vhodné migrovať svoje stránky a to najmä, ak sú výpadky časté alebo ak je proces riešenia problému veľmi zdĺhavý. Môže to byť zložitý proces, ale môže stáť za to. Ak sa rozhodnete prejsť na iný hosting pamätajte, že sa musí nie len vaša webová stránka premigrovať, ale aj iné webové služby. To znamená vaše e-maily, transakčné servery, predajné nástroje a analytické systémy budú musieť byť aktualizované tiež.

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný