• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Najlepšie platobné brányNajlepšie platobné brány
  Podnikanie

  Ako vybrať platobnú bránu pre svoj eshop alebo web

  Chcete začať podnikať online? Alebo uvažujete nad založením eshopu? V tom prípade je jedna vec istá – potrebujete sa rozhodnúť, akú platobnú bránu si zvoliť. Ideálne takú, ktorá je jednoduchá na používanie pre zákazníkov a zároveň sa ľahko implementuje do stránky.

  Možno je to pre niekoho nepochopiteľné, ale naozaj sú niektoré systémy komplikované, a bežní užívateľ nevie, čo má robiť. V takom prípade nebude hodiny zisťovať, ako má zaplatiť. Chce to mať jednoducho a čo najskôr zaplatené. Inak by k vám kvôli negatívnej užívateľskej skúsenosti už v budúcnosti s veľkou pravdepodobnosťou neprišiel.

  Aby ste si celý rozhodovací proces uľahčili, máme tu pre vás tie najlepšie platobné brány vhodné pre online podnikanie na Slovensku a v Čechách, a zároveň dve platobné brány vhodné na podnikanie aj na globálnom trhu.

  Vidíte na nejakej platobnej bráne vysoké hodnotenia. Tak ju beriete, že? No v praxi výber nie je taký jednoduchý. Existuje niekoľko dôležitých kritérií, ktoré treba zvážiť, inak môžete zistiť, že ste si síce vybrali skvelú platobnú bránu, ale jej nasadenie na web je príliš komplikované.

  Podľa čoho sa teda rozhodovať?

  • kompatibilita s vaším webom/CMS/eshopovým riešením
  • jednoduché nasadenie vs. potreba programátora
  • akceptované meny a jazyk
  • cena a platobné podmienky
  • podmienky získania platobnej brány

   

  Kompatibilita s vaším webom/CMS/eshopovým riešením, fakturačným softvérom alebo iným obchodným systémom

  Jedným z najdôležitejších kritérií je kompatibilita. V skratke ide o to, aby brána dokázala komunikovať s inými systémami (napr. účtovným) a dala sa ľahko integrovať do webu/eshopu.

  Napríklad, ak používate WordPress na blog, je dôležité, aby ste mohli platobnú bránu napojiť cez nejaký plugin, alebo bola kompatibilná s eshopovým rozšírením WooCommerce.

  To isté platí aj v prípade eshopov cez Prestashop alebo Opencart. Dôležité je, aby ste našli rozšírenie pre integráciu platobnej brány.

  V neposlednom rade ide aj o fakturáciu. Napríklad, ak používate obľúbenú Superfaktúru, tá dokáže párovať platby pri mnohých slovenských bankách a iDoklad môžete prepojiť cez API.

   

  Jednoduché nasadenie vs. potreba programátora

  Dali ste si eshop naprogramovať na mieru? V tom prípade by nemal byť problém nasadiť snáď akúkoľvek platobnú bránu, keďže to bude úlohou programátora.

  Lenže čo ak ste začínajúci podnikateľ, ktorý si vytvára svoj prvý eshop napr. cez WooCommerce, Prestashop, alebo iné eshopové riešenie? V tom prípade bude musieť vybrať platobnú bránu, ktorú môžete ľahko napojiť na web prostredníctvom pluginu alebo nejakej predajnej aplikácie, ktorá s platobnou bránou komunikuje.

  Ušetrite na integrácii platobnej brány do WooCommerce eshopu

  Ako zákazník WY môžete získať pluginy na integráciu platobných brán od WordPress profesionálov z Webikonu s 10% zľavou.

  Akceptované meny a jazyk

  V prípade, že by ste chceli predávať v krajinách mimo Slovenska, prípadne Česka, budete potrebovať bránu, ktorá pracuje s ďalšími cudzími menami a je dostupná priamo v danom jazyku.

   

  Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako expandovať s eshopom do zahraničia

   

  Cena a platobné podmienky

  Dôležitá vec, ktorú potrebujete zohľadniť, sú mesačné poplatky za platobné brány. Neexistuje spôsob, ako sa tomu vyhnúť, keďže tieto služby nie sú zadarmo, ani nemajú nejakú jednoduchšiu verziu zdarma, či skúšobnú verziu na x dní.

  Poplatky sú najčastejšie v týchto formách:

  • provízia zo zaplatenej sumy (v priemere 0,9 – 1,5%)
  • fixný poplatok + provízia zo zaplatenej sumy (napr. 0,10€ + 1%)

   

  Takže napríklad ak by ste predali produkty v hodnote 40€, tak váš poplatok poskytovateľovi platobnej brány by bol 40×0,01 + 0,1 = 0,50€.

  Treba si však dať pozor aj na to, že niektoré brány môžu mať poplatky v závislosti od výšky vášho obratu.

  Napríklad, ak predáte produkty len do výšky X€, platobná brána vám môže účtovať mesačný poplatok za vedenie brány a k tomu si ešte účtovať aj vyššiu províziu zo zaplatenej sumy.

  To ale nie je všetko. Nie každú platobnú bránu môžete napojiť priamo na svoj bankový účet, takže pri zrealizovaní platby budete mať peniaze dočasne uložené v “online peňaženke” danej brány. Následne ich budete musieť previesť do svojej banky, čo opäť môže byť za poplatok.

   

  Podmienky získania platobnej brány

  Platobné brány sú spravidla vydávané len podnikateľským subjektom. Čiže ak by ste si chceli na nečisto vyskúšať podnikanie s eshopom, mali by ste pri získaní brány problém so splnením viacerých podmienok.

  Pri platobných bránach od bánk budete možno musieť mať založený podnikateľský účet priamo v danej banke.

   

  Platobné brány bánk

   

  Väčšina bánk na Slovensku dnes ponúka vlastné riešenie na prijímanie online platieb. Najčastejšie ide o platbu kartou a platbu cez internet banking.

  Pokiaľ ide o platbu kartou, tak zákazníkom stačí zadať číslo karty, potvrdiť, prípadne prejsť cez 3D secure overenie, a platba je zrealizovaná. Pri platbách cez internet banking je to trochu komplikovanejšie.

  Dajme tomu, že máte na svojom webe možnosť platby cez internet banking Tatra banky. Tento spôsob platby znamená, že iba zákazník s účtom v danej banke môže uhradiť za zakúpený tovar. Zákazník po vybratí platobnej metódy bude presmerovaný do svojho internet bankingu s predvyplnenými údajmi a čiastkou na úhradu. To isté platí aj pre iné banky.

  Platba cez internet banking teda neznamená, že keď máte účet v danej banke, ktokoľvek vám môže poslať peniaze na váš účet.

  Dopredu však nikdy nemáte ako vedieť, kde majú vaši zákazníci založený účet, a preto spoliehať sa na jeden systém nie je najlepší nápad.

  Ktoré banky ponúkajú platobné brány?

  • Tatra banka – ide o jedno z najobľúbenejších riešení na Slovensku. Platby kartou môžu zákazníci realizovať prostredníctvom systému CardPay, na ktoré je už väčšina Slovákov zvyknutá, platby cez internet banking prostredníctvom brány Tatrapay.
  • Slovenská sporiteľňa – cez internet banking môžu zákazníci pohodlne zaplatiť prostredníctvom platieb Sporopay. Na platby kartou banka nemá vlastnú platobnú bránu a využíva externý systém GP webpay.
  • VÚB banka – na platby kartou majú vlastnú bránu eCard, na platby cez internet banking ePlatby.
  • Unicredit bank – na platby kartou môžete využiť ich bránu WebCard, na prijímanie platieb prostredníctvom internet bankingu Uniplatba.

   

  Tieto platobné brány vám musí napojiť buď programátor, alebo sa pri eshopových riešeniach musíte spýtať na kompatibilitu a napojenie na stránke danej služby. 

  V prípade Prestashopu je to jednoduchšíe, keďže viete nájsť rozšírenia pre Tatra banku a VÚB banku na oficiálnej stránke Prestashopu. Takisto pre CMS WordPress viete nájsť rozšírenia pre Tatra banku, VÚB banku, aj SLSP.

   

  Jedna vs. viacero platobných brán vs. univerzálna brána

  Ako ste už asi vytušili, platobnú bránu danej banky budete potrebovať napojiť každú zvlášť. Z toho vyplýva aj menšia komplikácia v prípade, že by ste mali napríklad stránku postavenú na WordPresse alebo eshopových systémoch ako Prestashop či Opencart.

  Komplikácia sa konkrétne týka ceny. Moduly na napojenie týchto platobných brán sú platené a modul by ste si museli ku každej jednej bráne zakúpiť. V Prípade Opencartu to zas také drahé nie je, ale v prípade WordPressu sa cena jedného modulu pohybuje od 99€ za rok.

  V tomto smere je potom dobré zvážiť aj výber univerzálnejšej platobnej brány, ktorá umožňuje platby kartou a zároveň online platby od rôznych bánk.

   

  Platobné brány

   

  GoPay

   

  platobná brána GoPay

   

  GoPay je česká platobná brána, ktorá patrí medzi najpoužívanejšie aj na Slovensku. Je veľmi univerzálna, zvláda platby kartou a takisto aj online platby cez všetky veľké banky na Slovensku a v Česku. Dokonca jej nerobia problém pravidelné platby ani kryptomena Bitcoin.

  Napojiť ju môžete cez pluginy na WordPress, ale aj Prestashop. Takisto veľa eshopových systémov s ňou dokáže komunikovať.

  Pre ľudí predávajúcich menej produktov cez eshop, niekoľko digitálnych produktov alebo svoje služby, je GoPay ideálne riešenie v kombinácií s predajným a fakturačným systémom Fapi. Cez ten si iba vytvoríte produktové položky, určíte si ceny a cez API kľúč prepojíte s platobnou bránou. Následne vám Fapi vygeneruje html kód formuláru, ktorý vám stačí vložiť na web. Čo sa týka implementácie platobnej brány do Fapi, je to veľmi jednoduché.

  Avšak je tu menší zádrhel. Vybaviť túto bránu vie byť doslova peklo a celý administratívny a schvaľovací proces sa môže (aj nemusí) natiahnuť aj na mesiac. Skôr by ste za ten čas vybavili niekoľko iných platobných brán v tomto zozname. Brána je však veľmi jednoduchá na používanie a maximálne intuitívna. Keď som sa s ňou prvýkrát stretol, vedel som hneď ako ňou platiť, a to som v tom čase v živote neplatiť za nič online, iba dobierkou.

  Zaujímať vás určite budú aj poplatky. Pri obrate do 15 000 Kč (čo je cca. 578 eur) si GoPay od vás zoberie 2,2% z transakcie + 11 centov. Navyše platíte ešte poplatok za vedenie brány 7 eur / mesiac. Pri obratoch nad 15 000 Kč si od vás zoberie 0,9 – 2,2% z transakcie + 11 centov. Za vedenie brány v tomto prípade už neplatíte. Treba brať do úvahy aj to, že pri vyúčtovaní a bankovom prevode z GoPay peňaženky na váš účet máte ďalší poplatok 0,5 eura.

  V prípade, že máte časté platby a vysoké obraty, si môžete dohodnúť aj individuálne podmienky.

   

  Besteron

   

  platobná brána Besteron

   

  Besteron je platobná brána, ktorej tvorcovia sú Slováci, a majú víziu vytvoriť najrýchlejšiu platobnú bránu. Nefunguje prostredníctvom “online peňaženky,” ale peniaze vám pošle priamo na bankový účet.

  Poplatky závisia od toho, či využívate platobné tlačidlá bánk, platby kartou a či ste na slovenskom alebo zahraničnom trhu.

  V prípade, že by ste využívali platobné tlačidlá bánk, a ste na slovenskom trhu, poplatok je 1,4% z transakcie + 20 centov.

  Pri platbách kartou na Slovensku sa poplatok pohybuje vo výške 1,7% z transakcie + 30 centov. V prípade prijímania platieb kartou aj zo zahraničia sa cena nastavuje individuálne.

  Čo sa týka prepojenia s webom/eshopom, na ich stránke nájdete manuál pre integráciu, vrátane CMS Jooma, WordPress aj eshopových riešení Magento, Opencart a Prestashop.

   

  Trustpay

   

  platobná brána Trustpay

   

  Táto platobná brána je vhodnou pre podnikateľov pôsobiacich najmä na slovenskom a českom trhu, pretože s ňou dokážete prijímať online platby zo všetkých veľkých slovenských aj českých bánk. Takisto s ňou dokážete prijímať platby kartou z celého sveta.

  Poplatky sa pohybujú vo výške 0,99% + 20 centov.

  Ohľadom prepojenia s webom/eshopom sa budete musieť spýtať priamo ich podpory. Na stránke sa nedopátrate ku konkrétnejším informáciám (alebo ich majú na nejako skrytom mieste). K WordPressu však existuje plugin na prepojenie platobnej brány.

   

  Fondy

   

  platobná brána Fondy

   

  Fondy je medzinárodná platobná brána so zastúpením aj na Slovensku. Môže byť vhodná najmä pre ľudí, ktorí chcú expandovať na iné trhy alebo prijímať platby aj zo zahraničia, keďže služba je prepojená s viac ako 200 rôznymi bankami. Samozrejmosťou sú platby kartou a dokáže spracovať platby až v 100 rôznych menách. Ak by ste chceli predávať cez Prestashop, Magento, Opencart, Drupal či WordPress, všetky tieto systémy viete prepojiť s platobnou bránou pomocou pluginu.

  Cena závisí od celkovej výšky mesačných transakcií a ešte od toho, či ide o platby kartou alebo bankový prevod.

  Pri tržbách do 2500 eur mesačne si pri platbách kartou Fondy zoberie 1,8% z transakcie + 20 centov, pri bankových prevodoch 1,4% z transakcie + 20 centov. Pri tržbách od 2500 do 5000 eur vás platby kartou budú stáť 1,6% z transakcie + 20 centov, pri bankových prevodoch 1,2% z transakcie + 20 centov. Pri tržbách nad 5000 eur mesačne sa cena dohaduje individuálne.

   

  Paypal

   

  Paypal je jedna z najstarších online peňaženiek a platobných brán, ktorej začiatky siahajú až do roku 1998. Je vhodná najmä ak by ste chceli podnikať celosvetovo, keďže sa s ňou stretol asi každý, kto niekedy niečo kupoval cez internet.

  Výhodou je, že prostredníctvom tejto platobnej brány môžu zákazníci platiť aj kartou a nie je pri tom potrebné, aby mali vytvorený Paypal účet. Keď predávate na WordPress webe prostredníctvom WooCommerce, Paypal je v ňom integrovaný. Stačí ho len napojiť. Pre Prestashop takisto bez problémov nájdete modul na prepojenie so svojím eshopom.

  Poplatky za PayPal sú však jedny z najvyšších a dokonca závisia od toho, či vám niekto posiela peniaze z Kanady, USA alebo ostatných krajín.

  Napríklad pri platbách z USA si PayPal zoberie až 3,7% z transakcie a ešte 30 centov (v dolároch). Pri platbách z iných krajín je poplatok 3,9% z transakcie a ešte poplatok navyše podľa toho, o akú krajinu, resp. menu ide. Pri eurách je to 35 centov, pri Česku 10 korún, pri Maďarsku 90 forintov. Kompletný cenník nájdete na ich stránke.

   

  Za zmienku stoja aj platby cez QR kód

   

  Nejde celkom o platobnú bránu, iba o jednoduchší spôsob, akým môžu vaši zákazníci zrealizovať platbu. Funguje to tak, že na stránke alebo faktúre sa vašim zákazníkom zobrazí QR kód, ktorý si môžu naskenovať pomocou aplikácie svojej banky cez mobil. Aplikácia si prostredníctvom QR kódu načíta potrebné údaje a zrealizuje platobný príkaz. Na Slovensku túto možnosť ponúka Pay by square.

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný

  Ušetrite prirozbiehaní podnikania na svojej webstránke

  Získajte pri ročnom webhostingu 3 mesiace zadarmo s promokódom. Kam vám ho máme poslať?

  Na váš email sme práve poslali žiadosť o potvrdenie zaslania promokódu.