• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  WY Novinky

  Nové funkcie vo WY Paneli: Migrátor pre FTP a databázy

  Nedávno sme vo WY Paneli sprístupnili nové nástroje všetkým našim zákazníkom, ktoré potešia nielen bežných užívateľov, ale aj tvorcov webov či náročnejších administrátorov, pretože do veľkej miery uľahčujú hneď viacero úkonov.

   

  Nové nástroje sú nasledovné:

   

  • Migrátor FTP
  • Migrátor databáz
  • História DNS záznamov

   

  A teraz to najdôležitejšie – čo všetko si nimi viete uľahčiť?

   

  Migrácia webhostingu do WY

  V prvom rade je to výrazné zjednodušenie procesu migrácie dát v prípade, že by ste chceli svoj web presunúť od iného poskytovateľa do WY. Pomocou migrátora FTP a migrátora databáz sa ľahko pripojíte na FTP či databázu nielen na našich serveroch, ale aj iných, ku ktorým máte prístup. Následne vám stačí zvoliť, kam chcete dané dáta skopírovať a náš migrátor urobí celú prácu za vás.

   

  Tvorba web stránky a prechod na ostrú prevádzku

  Ak tvoríte web stránky, pravdepodobne najprv robíte web niekde u seba, napr. na subdoméne a následne kopírujete dáta webu na doménu svojho klienta. V prípade, že je klient vo WY a dá vám prístup do WY Panelu, môžete priamo z jeho administračného rozhrania jednoducho skopírovať potrebné dáta na doménu a hosting svojho klienta.

   

  Jednoduché vytvorenie testovacej verzie webu

  Niekedy, hlavne v prípade webov na mieru, potrebujete vyskúšať nanečisto nejakú novú funkciu alebo zmenu na stránke. Na to primárne slúži testovacia verzia web stránky, ktorú si vďaka novým migrátorom viete vytvoriť pár klikmi.

  Jednou z možností je vytvoriť si subdoménu (napríklad v tvare test.nazovdomeny.sk), a následne na ňu skopírovať dáta z FTP a databázy z hlavnej stránky.

   

  Skopírovanie webu na inú doménu

  Nové migračné nástroje môžete takisto využiť v prípade, keby ste chceli web presunúť na novú doménu.

   

  Kde nájdete nástroje vo WY Paneli?

   

  FTP migrácia

  V hornej časti WY Panelu si zvoľte doménu, na ktorú chcete dáta skopírovať. Následne prejdite v ľavom menu na položku FTP a súbory -> Migrácia FTP.

  Po zadaní adresy FTP servera, prihlasovacieho mena a hesla, sa WY Panel automaticky pripojí na požadovaný FTP server. Najprv si v položke Cesta k zdrojovému adresáru zvoľte  priečinok, ktorého dáta chcete skopírovať a potom vyplňte Cieľový adresár kopírovania na vami zvolenej doméne.

   

   

  V prípade, že ste zadali všetky údaje korektne, sa vám v hornej časti obrazovky zobrazí notifikácia so zeleným podfarbením informujúca o začatí procesu migrácie dát. Nižšie v časti História migrácií FTP si môžete skontrolovať status migrácie, po ukončení ktorej sa vám zobrazí aj cieľový adresár v položke Cieľ.

   

   

   

  Migrácia Databáz

  V hornej časti WY Panelu si zvoľte doménu, na ktorú chcete databázu skopírovať. Následne prejdite v ľavom menu na položku Databázy -> Migrácia databáz.

  Po zadaní adresy databázového servera, prihlasovacieho mena, hesla a názvu databázy stačí v cieľovej doméne vytvoriť novú databázu, do ktorej sa zmigrujú dáta zo zvolenej databázy.

   

   

  Pre úspešné vytvorenie novej databázy si zvoľte server, názov databázy, používateľa, heslo a znakovú sadu, ktorá by mala byť identická so zn. sadou migrovanej databázy. Názov databázy, používateľa a heslo si zapamätajte, pretože pre úspešnú migráciu ich ešte budete potrebovať zadať do konfiguračného súboru web stránky. Ako na to si povieme už o chvíľu.

   

   

  Pri úspešnom spustení migrácie dát z databázy sa vám v hornej časti obrazovky zobrazí notifikácia so zeleným podfarbením informujúca o začatí procesu migrácie dát databázy. Nižšie v časti História migrácií databáz si môžete skontrolovať Status migrácie, po ukončení ktorej sa vám zobrazí aj cieľový adresár v položke Cieľ.

   

   

  Upozornenie 1: Pri kopírovaní webu na inú doménu je potrebné, aby ste mali URL adresy (neplatí pre URL adresy smerujúce na iné web stránky) v relatívnom tvare a nie absolútnom. V prípade WordPressu, ktorý automaticky tvorí URL adresy v absolútnom tvare, sme testovali migráciu a všetky odkazy boli v poriadku. Ak by sa vyskytol problém s názvoslovím URL adries, môžete ich upraviť pomocou pluginu Make Paths relative, Absolute Relative URLs alebo Relative URL.

   

  Upozornenie 2: Časová náročnosť migrácie závisí od veľkosti a počtu migrovaných súborov. Malé databázy a weby sú zvyčajne zmigrované do niekoľkých minút.

   

  Upozornenie 3: Ak máte na doméne, odkiaľ kopírujete dáta, aktívny SSL certifikát a máte http verziu presmerovanú na https, je potrebné, aby ste na novej doméne alebo subdoméne takisto mali aktívny SSL certifikát.

   

  Upozornenie 4: Po migrácii je potrebné, aby ste v konfiguračnom súbore web stránky mali rovnaké prihlasovacie údaje ako tie, ktoré ste zadávali pri vytváraní novej databázy. V prípade WordPressu ich môžete zmeniť v súbore wp-config.php, pri Joomle v súbore configuration.php, pri Drupale v súbore settings.php, pri Opencarte v súbore config.php, pri Prestashope 1.7 v súbore parameters.php, v staršej verzii 1.6 v súbore settings.inc.php. Ak máte web naprogramovaný na mieru, odporúčame, aby túto zmenu vykonal váš programátor.

   

  K spomínaným súborom sa dostanete po prihlásení na FTP a mali by ste v nich vidieť tieto kódy:

   

  define( ‚DB_NAME‘, ‚meno_databazy‚ );

  define( ‚DB_USER‘, ‚meno_uzivatela‚ );

  define( ‚DB_PASSWORD‘, ‚vase_heslo‚ );

  define( ‚DB_HOST‘, ‚localhost‚ );

   

  Časti vyznačené boldom by mali obsahovať prístupy k pôvodnej databáze. Vám ich iba stačí zmeniť na nové, ktoré ste zadali pri migrácii a zmeniť cestu na localhost, ktorý nájdete vo WY Paneli v sekcii Databázy. Localhost bude treba určite zmeniť pri migrovaní webu od iného hostingového poskytovateľa.

   

   

  História DNS záznamov

  Pri zmene DNS záznamov sa všetky zmeny ukladajú vo vašom WY Paneli. Ak by ste v DNS záznamoch niečo zmenili a negatívne by to ovplyvnilo funkčnosť vašej domény, môžete kedykoľvek využiť obnovu zo zálohy stlačením červeného tlačítka Obnoviť.

  Históriu nájdete v sekcii DNS -> História DNS.

   

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný