2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

WY Novinky

Máme tú česť byť partnerom jedného z najúspešnejších SK študentských projektov

Sme veľmi radi, že už dva roky môžeme podporovať servermi na výpočty a testovanie jeden z najúspešnejších študentských projektov na Slovensku – elektrickú formulu STUBA Green Teamu. Možno vám tento projekt nič nehovorí, a práve preto by sme vám ho pri príležitosti 10. výročia od ich vzniku radi predstavili.

 

 

STUBA Green Team vznikol vďaka iniciatíve niekoľkých mladých študentov zo Strojníckej fakulty STU v roku 2009, ktorí sa rozhodli, že postavia elektrický monopost, s ktorým mali ambíciu o pár mesiacov reprezentovať našu krajinu na najbližších študentských pretekoch.

Nemali peniaze, ani vedomosti, iba odhodlanie, vytrvalosť a jasný cieľ. K tomu stáli pred neľahkou úlohou presvedčiť zástupcov školy, aby im poskytli dielňu, financie a hlavne potrebné know-how. Napriek absencii reálnych skúseností boli schopní dosiahnuť úspech už na prvej súťaži v Nemecku, kde obsadili úžasné druhé miesto, vďaka čomu si ich všimli prví podporovatelia a sponzori. Týmto úspechom preukázali svoju životaschopnosť a potenciál do budúcna, čím vývoj formule nabral na obrátkach.

Od začiatku ich snaženia ubehlo už 10 sezón a tím sa výrazne rozrástol. Momentálne sa na projekte podieľa až 63 študentov z viacerých fakúlt, ktorí sú organizovaní vo viacerých tímoch s jasne stanovenými úlohami, projektovým riadením, manažovaním inovácií, opráv, marketingu, kontaktu so školou či sponzormi. O to viac je toto snaženie obdivuhodné, že nikto za svoje aktivity nedostáva žiadny plat a nemá ani školské výhody.

Za celý čas fungovania si tím okrem viacerých úspechov na súťažiach pertrpel aj horšie chvíle. Medzi nimi aj odstúpenie hlavného sponzora, zhorenie formule s odhadovanou škodou až 70 000€, či vytopenie starej dielne, ktorú možno aj vďaka tomu nakoniec kompletne zrekonštruovali a dnes vyzerá naozaj skvelo.

 

 

 

Tak ako sa kolektív každým rokom zlepšuje a učí, napreduje aj výkon samotnej formule. Kým prvý model monopostu mal zrýchlenie z 0 na 100 km/h za necelých 6 sekúnd, ten súčasný hravo tento čas prekoná takmer o polovicu. Výraznejšie úspechy hlási aj STUBA Driverless Team, ktorý pracuje na plne autonómnej verzii formule bez pilota a je spomedzi všetkých európskych tímov v tomto snažení najďalej.

Všetkým členom STUBA Green Teamu želáme do budúcnosti veľa úspechov, vnútornej motivácie a chuti neustále napredovať.

 

Nezmeškajte ďalšie užitočné články
a buďte o nich informovaný