• 02 - 581 010 62
 • Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Tipy a triky

  SMTP autentifikácia pre doručiteľné WooCommerce e-maily

  Ostatný týždeň som s mojím WordPress webom narazil na problém s doručovaním mailov na Gmail. Všetky transakčné maily z WooCommerce končili v spame. Ak aj vás trápi niečo podobné, mám pre vás niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu zvýšiť doručiteľnosť vašich mailov.

  Hlavné dôvody označenia za spam:

  • posielanie e-mailov bez SMTP autentifikácie (zrejme ten najpodstatnejší)
  • posielanie iba HTML e-mailov
  • obsah, obrázky a odkazy v tele e-mailu (málo priestoru na zmeny)
  • podpisovanie správ s DKIM

  Posielajte cez SMTP

  Je na počudovanie, že modul ako WooCommerce nepočíta s týmto problémom a všetky e-maily posiela defaultne cez funkciu mail() a tým pádom cez webový server. Takto sa chová aj celý WordPress, no pri e-shopovom module by som čakal rozdiel. Modulov na riešenie tejto situácie je niekoľko, mne sa osvedčil Easy WP SMTP. Na rozdiel od ostatných vyzerá byť aktualizovaný a má aj dosť používateľov.

  Aktiváciou a nastavením sú všetky e-maily generované WordPress (aj WooCommerce) posielané cez SMTP server. Vaše e-maily tak získajú SMTP autentifikáciu a sú posielané cez reálnu e-mailovú schránku.

  Ďalší problém môžu byť IP adresy. Na zdieľanom webhostingu beží vaša stránka z rovnakej IP adresy ako stovky ďalších. Použitím SMTP servera odchádza vaša pošta z viacerých IP adries. Záleží od poskytovateľa hostingu ale v našom prípade tomu tak je.

   

  Nastavenie Easy WP SMTP
  Na nastavenie modulu stačí disponovať základnými údajmi k vašim e-mailom.

  HTML aj plain text

  Pokiaľ sa rozhodnete posielať transakčné e-maily vo formáte HTML, je vhodné priložiť aj rýdzo textovú verziu. WooCommerce má opäť nie až tak dobré defaultné nastavenie. Stačí zájsť do nastavení a položku „Typ emailu“ prepnúť na hodnotu „Viacdielne“. Ak používate vlastné šablóny e-mailov, nezabudnite skontrolovať aj tie textové.

   

  html a textová verzia e-mailu vo WooCommerce
  HTML a textová verzia e-mailu vo WooCommerce

  Podpisovanie emailov s DKIM

  Dôveryhodnosť vašich e-mailov (nie len transakčným) môžete zvýšiť použitím DKIM. V skratke ide o mechanizmus overenia pôvodu e-mailu a domény, z ktorej je posielaný a overenie, či nebol obsah e-mailu a jeho prílohy cestou zmenený. 

  Funkcionalita DKIM je opäť vecou vášho poskytovateľa hostingu, v prípade Webglobe – Yegon stačí navštíviť WY Panel.

  DKIM podpisovanie e-mailov pre WY Panel

  Obsah e-mailov

  Poslednou vecou, ktorú je dobré brať do úvahy je obsah samotných mailov. Pozor by ste si mali dať na veľké množstvo obrázkov, odkazy na pochybné weby a podobné veci. Pokiaľ používate default šablóny WooCommerce, mali by ste byť v pohode. V mojom prípade som označenie za spam zaevidoval po vložení odkazu cez API superfaktura.sk a jej modulu do WP. Netvrdím, že to má súvis, ale je potrebné brať do úvahy všetky možnosti. V mojom prípade boli odkazy na iné weby asi posledným znamením pre GMail.

  Záver

  (Ne)Doručiteľnosť transakčných e-mailov je pre e-shop kritická vec. Ak nechodia potvrdenia objednávok, len ťažko vám klienti zaplatia. Uvedené odporúčania platia nie len pre WordPress. Väčšinu problémov menšieho e-shopu vyrieši posielanie cez SMTP server. Tie väčšie už potrebujú celú farmu serverov alebo služby typu Madrill od Mailchimpu.

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný