2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

Tipy a triky, WY Novinky

Kedy prejsť zo zdieľaného hostingu na VPS (virtuálny server)

V mnohých prípadoch vám na bežný chod webstránok postačuje zdieľaný hosting, prípadne multihosting. Zdieľané hostingové riešenie znamená, že výkon servera si medzi sebou zdieľajú viaceré stránky. Jeho účelom je poskytnúť cenovo dostupné a zároveň dostatočné výkonné riešenie pre menej náročné weby.

Kľúčové je v tomto slovo „bežné“. Pre lepšiu predstavu to v praxi znamená webstránku, ktorá môže mať:

  • do 10 000 návštev mesačne
  • nezaťažuje server nadmernými dopytmi – nárazová návštevnosť niekoľko tisíc v priebehu pár minút, vysoké počty zobrazení stránok, načítavanie príliš veľkých obrázkov

 

Takýto hosting je postačujúci napríklad keď:

 

Zdieľaný hosting si môžete predstaviť ako počítač, na ktorom si chcete spustiť nejaký softvér alebo hru. Softvér/hra (vaša stránka) má určité nároky na výkon počítača (servera) – výkon procesora, operačnú pamäť, operačný systém, priestor na disku, prípadne doplnkové aplikácie a ovládače, ktoré sú potrebné pre spustenie softvéru.

Ak by ste chceli spustiť na počítači z roku 2005 nejaký dnešný softvér alebo hru, mali by ste s tým problémy. Ak by sa vám ho vôbec podarilo spustiť.

Podobne aj vaša webstránka má určité nároky na výkon, ktoré server musí spĺňať. Ak tieto nároky stránka presiahne ako bude postupne rásť, môže byť dočasne nedostupná, prípadne sa môžu začať objavovať aj pravidelné výpadky.

V prípade, že máte na stránke viac ako 10 000 návštev mesačne, neznamená to, že musíte hneď prejsť na VPS, ale pri ďalšom raste by ste nad tým už mali začať uvažovať. Najmä ak by sa zrazu objavil výpadok, ktorý ste dovtedy nemali. Neznamená to teda, že by zdieľaný hosting, na ktorom ste, bol nekvalitný. Znamená to len toľko, že jeho výkon už nemusí byť postačujúci na prevádzku vašej stránky.

Takisto treba brať do úvahy riziko zdieľaného hostingu. Keďže sú na ňom umiestnené viaceré webstránky (rátajte v stovkách), môže sa vyskytnúť prípad, kedy stránka iného majiteľa môže nadmerne vyťažiť server a teda spomaliť aj vás. V horšom prípade nastane výpadok servera, ktorý sa negatívne dotkne aj výkonu vášho webu, prípadne spôsobí jeho nedostupnosť.

V ktorých prípadoch vzniká potreba prechodu na VPS:

  • Výkon zdieľaného hostingu (RAM, CPU) nepostačuje na bežný chod stránky – najmä z dôvodu vysokého prenosu dát, návštevnosti alebo dopytov na server. Napríklad prezentačná firemná stránka nemá také požiadavky na výkon servera ako obrovský eshop typu Alza. Platí to aj pri raste eshopov postavených na CMS WordPress alebo Prestashop, keďže si postupne začnú vyžadovať viac systémových prostriedkov.
  • Spustenie aplikácií (napr. NodeJS, Ruby on Rails…) – na bežnom zdieľanom hostingu spravidla nie je možné spustiť aplikácie, keďže nastavenia zdieľaných hostingov ich nepodporujú alebo nie sú na to výkonnostne prispôsobené.
  • Potreba individuálneho nastavenia servera – napr. operačný systém, parametre (CPU, RAM, HDD/SSD) a softvér (MariadDB, Apache, PHP…)
  • Škálovateľnosť – výkon zdieľaného hostingu nie je možné škálovať a je viac-menej fixný. V prípade virtuálneho servera je možné výkon prispôsobovať podľa aktuálnych potrieb, napríklad podľa sezónnosti.
  • Emailový server – v prípade zdieľaných hostingov nie je možné rozosielať hromadnú poštu. Navyše viacerí užívatelia majú pridelenú jednu IP adresu a v prípade, že by jeden užívateľ rozosielal spam a IP adresa servera bola priradená na blacklisty, vaša pošta nemusí byť doručená. V prípade vlastného emailového servera máte pridelenú vlastnú IP a teda jej zablokovanie nemôže byť zapríčinené nikým iným.

 

Pohodlný prechod na VPS

Prechod na VPS sa pre bežných užívateľov môže zdať veľmi náročným. Ideálne by ste potrebovali ovládať virtualizačné technológie (napr. VMware), prípadne prácu s Linuxom. Ak ich neovládate, tak by ste potrebovali administrátora, ktorý by sa o váš virtuálny server staral.

Vo WY myslíme aj na to a prechod na VPS sme maximálne zjednodušili s našou službou WY Panel VPS. S ňou  sa s virtualizačnými technológiami nemusíte zaoberať. Správu servera zabezpečíme za vás a bežné nastavenia ako inštaláciu CMS, zmenu verzie PHP, presmerovanie na zabezpečený protokol https či vytvorenie emailových schránok môžete vykonať prostredníctvom nášho WY Panela.

Ak už u nás máte hosting, prihlasovacie údaje do WY Panelu a funkcionality vám ostávajú a nič sa nemení.

Navyše získate prehľadný grafický report, v ktorom uvidíte vyťaženosť servera a dostupné prostriedky.

Vo výsledku sa vďaka prechodu na VPS budete môcť spoľahnúť na väčšiu stabilitu systému ako aj dostupnosť vlastných prostriedkov, ktoré si môžete kedykoľvek navýšiť.

Testovací server vám vieme pripraviť bezplatne na 14 dní. Stačí nás kontaktovať.

V prípade záujmu o prechod zo zdieľaného hostingu na virtuálny server vám s celou migráciou bezplatne pomôžeme a všetko zabezpečíme za vás. Na sprevádzkovanie potom stačí iba reštart servera (spravidla prebehne do minúty) a všetko budete mať sfunkčnené.

 

Priradenie domény a hostingu na server

Ak si budete chcieť pridať doménu alebo hosting na svoj virtuálny server, stačí prejsť do sekcie Nová objednávka. Následne si stačí overiť doménu, vybrať si server a hostingovú službu.

 

Priradenie domény cez WY Panel VPS

 

Vytvorenie hostingu cez WY Panel VPS krok 1

 

Vytvorenie hostingu cez WY Panel VPS krok 2

Nezmeškajte ďalšie užitočné články
a buďte o nich informovaný