• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Prečo hosting zadarmo nie je najlepší nápadPrečo hosting zadarmo nie je najlepší nápad
  Nezaradené

  Prečo hosting zadarmo nie je tým najlepším riešením

  Chcete web hosting zadarmo. Nuž dobre, ale musíte zobrať na vedomie, že to zdarma vás môže vyjsť draho. A to nielen v podobe finančných prostriedkov, ale aj vášho času a energie, ktorú neskôr budete s veľkou pravdepodobnosťou musieť vynaložiť, keď zistíte, že bezplatná služba môže skrývať veľa háčikov.

   

  V dnešnom svete nie je nič zdarma, kvalitné služby už vonkoncom nie

   

  Predstavte si, že ste dlhé roky dreli, aby ste sa stali špičkou vo svojom obore. Začali by ste potom zadarmo rozdávať svoje rady? Možno malú časť v rámci blogovania a budovania svojej osobnej značky áno, ale bude prirodzené, že za svoje vedomosti budete chcieť mať zaplatené. Preto je rovnako prirodzené, že hosting zadarmo bude tá malá časť, ktorú vám firma sprístupní, ale peniaze potom od vás budú získavať inak.

  Keď už dostanete od nejakej firmy niečo zadarmo, väčšinou môžete čakať, že na oplátku od vás budú niečo pýtať. Je to logický krok, keďže prevádzka serverov pre web stránky niečo stojí a náklady za ne sa im musia niekde vrátiť. Inak by to mohli čoskoro zabaliť.

   

  Pre koho sa oplatí hosting zadarmo?

   

  Oplatí sa vám jedine v tom prípade, že:

  • Chcete si vyskúšať blogovanie predtým, ako sa rozhodnete rozbehnúť blog naplno
  • Chcete osobnú stránku, so základnými informáciami o sebe

   

  Viac prípadov neexistuje.

   

  Pre koho sa hosting zadarmo určite neoplatí?

   

  • Blogeri s vážnym záujmom o blogovanie aj s ambíciou na ňom zarábať, pretože hostingy a blogy zdarma nemajú funkcie, ktoré súčasní blogeri potrebujú na budovanie návštevnosti a zvyšovanie čitateľskej základne.
  • Eshopy a firemné stránky, pretože obmedzujúce funkcie hostingu vám bránia v raste, výpadky webu vám odoženú zákazníkov preč a nanútená reklama poskytovateľa typu free hosting zabezpečuje X“ pôsobí, ako keby firma nemala na hosting a teda nemala ani na zabezpečenie kvalitnej služby.
  • Na mieru tvorené weby, pretože free hostingy často nemajú potrebné technické parametre, aby web mohol bezchybne fungovať.

   

  Najčastejšie obmedzenia, kvôli ktorým sa neoplatí hosting zdarma

   

  1. (Ne)podpora CMS

   

  CMS je skratka pre content management system, čo v preklade znamená systém pre správu obsahu stránky. V skratke to znamená, že si môžete zvoliť šablónu web stránky (jej vzhľad), ktorú stačí cez CMS-ko nainštalovať a obsah stránky viete ľahko upravovať po prihlásení sa do administračného rozhrania. Znie to trochu komplikovane? Hneď vysvetlíme.

  Táto stránka je tiež postavená na CMS, konkrétne na tom najznámejšom – WordPress. To, čo teraz vidíte, je naša šablóna, ale obsah tohto článku sme písali v takomto administračnom rozhraní.

   

   

  Ak by ste aj vy chceli svoju stránku mať postavenú na nejakom CMS-ku, pravdepodobne by ste ho na veľa free hostingoch mať nemohli, pretože nie každý podporuje ich inštaláciu.

   

  2. Priestor na web stránke

   

  Pochopiteľne, web stránka a jej dáta na web serveri budú zaberať nejaký priestor. Otázne tak je, či sa vám vôbec stránka na freehosting zmestí. Na začiatku sa s veľkou pravdepodobnosťou dostupný priestor bude stačiť, ale časom s pribúdajúcimi dátami môžete rýchlo naraziť na dátové obmedzenie, s ktorým sa už bezplatne nepohnete.

  Najčastejšie sa totižto priestor obmedzuje na 100 MB, výnimočne aj na 1GB. V horšom prípade len na 10MB. Napríklad, našli sme službu, pri ktorej môžete mať eshop zdarma, ale priestor máte len 10MB a možnosť uverejniť len 10 produktov.

   

  3. Žiadny email

   

  Ku kvalitnému platenému hostingu máte bežne emailový účet s dostatkom miesta. K web hostingu zadarmo máte často len veľmi obmedzený hosting a dokonca často nemáte ani možnosť mať vlastnú emailovú schránku.

  V prípade osobnej stránky či blogu to nie je taký problém, lebo môžete používať aj Gmail. Lenže posielať ako firma emaily s @gmail.com nepôsobí veľmi dôveryhodne.

  Aby toho ešte nebolo málo, tak na vlastný email, potrebujete mať zaregistrovanú doménu a ešte aktivovanú nejakú emailovú službu u registrátora domény. Jedine v prípade, že by ste mali vlastný server (čo nie je zadarmo) a boli technicky zdatný, by ste si vedeli urobiť vlastný mail, aj keby ste mali zakúpenú iba doménu.

   

  4. Nízka dostupnosť

   

  Dostupnosť znamená percentuálne vyčíslenie času, počas ktorého je server s vaším webom dostupný za určité obdobie. Napríklad, ak má poskytovateľ hostingu dostupnosť 99,9%, znamená to, že počas roka bude približne 0,1% času) nedostupný, čo je v priemere 1,4 minúty za deň.

  Ak máte web, kde chodí pár ľudí za deň, nízka dostupnosť vás nemusí trápiť. Ak z web stránky máte každú chvíľu nejakú objednávku, pre váš biznis by free hosting znamenal zdrvujúcu ranu.

   

  5. Môžete, ale nemusíte mať podporu

   

  Ak nič za hosting neplatíte, jeho poskytovateľ reálne nemá žiadnu povinnosť vám ponúknuť podporu v prípade, že by ste niečo nevedeli nastaviť alebo potrebovali poradiť. Ako sme spomenuli vyššie, aj poskytovateľ hostingu zdarma musí z niečoho žiť a na niečom zarábať, aby mohol fungovať naďalej. Preto sa radšej bude venovať platiacim zákazníkom. Ak by ste sa rozhodli odísť na iný free hosting, úprimne povedané, môže mu to byť jedno.

   

  6. Dajte si tiež pozor na domény zdarma

   

  Doména je názov, pomocou ktorého môžu ľudia nájsť vašu web stránku na internete. Napríklad názov domény tohto webu je wy.sk.

  Na to, aby ste mali vlastný názov domény, je potrebné si ju najprv registrovať, čo býva za určitý poplatok. Ten spravidla platí na rok.

  Registračný poplatok za doménu sa platí vždy. Vlastnú doménu zadarmo mať totižto nemôžete, pokiaľ ste ju náhodou nezískali v akciovej ponuke od registrátora, čo ale tiež zväčša býva len na prvý rok registrácie a následne tak či tak budete musieť zaplatiť za jej predĺženie.

  Čo môžete mať úplne zadarmo, je subdoména v rámci daného free hostingu. A to je rozdiel.

  Čo to v praxi znamená? Znamená to, že môžete mať doménu v tvare vasnazov.nazovsluzby.koncovka. To nie je práve veľmi prezentatívne.

  Navyše, hlavnú doménu nemáte pod kontrolou a keď sa majiteľ služby rozhodne nezaplatiť registračný poplatok za predĺženie domény, na ktorej beží váš hosting, prídete tiež o svoju web stránku.

  Samozrejme, viete si zaregistrovať vlastnú doménu, ale tu nastáva jeden zásadný problém.

  Napríklad, jeden z pomerne obľúbených systémov pre tvorbu webov a blogov na Slovensku ponúka hosting aj webstránku zadarmo. Ale zadarmo vie byť dosť relatívne, pretože ak by ste chceli vlastnú doménu, už by stála viac ako dvojnásobok bežnej ceny, ktorú by ste mali pri nákupe vlastnej domény u poskytovateľa hostingu alebo registrátora domény.

  Takéto zvýšené ceny domén sú dosť bežné pri nástrojoch na tvorbu webov, ktoré vám poskytnú bezplatný hosting.

   

  7. Dajte si tiež pozor na nástroje na tvorbu web stránok

   

  Tvorba webu po starom by bežnému človeku zabrala aj pol života. Predsa len, učiť sa kódovať nie je práve pre každého. Potom by tu bola tiež možnosť zaplatiť si kvalitného programátora, lenže kto má len tak 2000 eur a možno i viac na web stránku?

  Preto vznikli rôzne cenovo dostupné online nástroje na tvorbu web stránok, prípadne viete nájsť ľudí, ktorý vám cez ne vedia vyklikať web. Lenže tu si tiež treba dať pozor na tvrdenia, že k tomu dostanete hosting zdarma. Prečo?

  Pretože konečná cena daného nástroja na vyklikanie webu v sebe zahŕňa aj náklady na hosting.

  Bez neho by daná služba ani nemohla fungovať a náklady naň sa predsa musia niekde odraziť. Kde? V cene nástroja.

  Hoci tvrdia, že hosting máte zadarmo, nie je to úplne pravda. Predsa len, čo znie lákavejšie?

  1. Stojí to 12 eur + 3 eurá za hosting mesačne
  2. Stojí to 15 eur mesačne a hosting máte zadarmo

   

  Orientačné porovnanie cien hostingu zdarma a plateného

   

  Funkcie Web hosting zadarmo Platený hosting
  Prevádzka hostingu Zadarmo 12 – 60 eur / rok
  Vlastná .sk doména 20+ eur / rok 10+ eur / rok
  Vlastná subdoména Väčšinou nemôžete vytvárať subdomény Často neobmedzene
  Vlastný email Nie vždy, môžete ho mať ako príplatkovú službu Áno
  Technická podpora Nie vždy Áno
  Technické pozadie PHP 5.6 a vyššie Nie vždy Áno
  Podpora CMS Nie vždy a často ste obmedzený len na niekoľko šablón, ktorých vzhľad nie je možné zásadne meniť Áno
  Dostupnosť Väčšia pravdepodobnosť výpadkov a spomaleného načítania web stránky Spravidla 99,9% a viac, ak nejde o príliš lacný a nekvalitný hosting
  Prenos dát 1-2 GB Väčšinou neobmedzene
  Zálohovanie Nie vždy Áno
  Konečná cena 20+ eur / rok 22+ eur / rok

   

  Keď si to spočítate, free hosting vás vyjde len o niečo lacnejšie ako platený hosting a to nebudete mať vlastný mail, ani technickú podporu a ešte aj veľkosť vášho web priestoru a dátový prenos bude obmedzený. O dostupnosti hostingu ani nehovoriac. Stačilo by si priplatiť pár eur (často v cene jedného obeda) a kvalita celej služby by išla niekoľkonásobne vyššie.

   

  Orientačné porovnanie cien pre Nástroje na tvorbu webu s hostingom zdarma

   

  Funkcie Nástroje na tvorbu webu Platený hosting s vlastným webom
  Prevádzka hostingu Zadarmo 12 – 60 eur / rok
  Vlastná .sk doména 20+ eur / rok 10+ eur / rok
  Základné funkcie Zadarmo – ale sú veľmi obmedzujúce a kvalitný web/blog s tým nemáte z dlhodobého hľadiska ako vybudovať Inštalácia obľúbených systémov na správu obsahu webu (WordPress, Drupal…) zadarmo.
  Doplňujúce funkcie Väčšinou sú nástroje na tvorbu webu rozdelené na niekoľko balíkov, kde každý drahší balík má pokročilejšie funkcie. Základné balíky nájdete približne 3 eur / mesačne, drahšie až 20 eur / mesačne. Málokedy sa vám oplatí ostať na lacnejších balíkoch, pretože sú stále veľmi obmedzujúce vo funkciách. Pomocou rôznych pluginov viete (dá sa povedať) pridať akúkoľvek funkcionalitu na web stránku. Veľa z nich je voľne dostupných. Sú aj platené.
  Zálohovanie Často závisí od toho, ktorý platený balík v sebe zálohy obsahuje. Áno
  Meracie kódy (Google Analytics, Facebook Pixel…) Často absentujú alebo sú dostupné len v drahších verziách služby. Niekedy dokonca má daná služba vlastný merací nástroj pre štatistiky, ktorý ale nie je taký detailný, ako Google Analytics. Cez najpoužívanejšie CMS-ká ich viete ľahko vložiť pomocou bezplatných pluginov.
  Konečná cena 56 – 460 eur / rok 22 – 70 eur / rok

   

  Aj keď máte webhosting zdarma, jeho poskytovateľ predsa musí z niečoho žiť. Prevádzka serverov nie je lacný špás. Preto poskytovatelia free hostingov majú aj platené riešenia, ktoré pre vás môžu byť konečnom dôsledku nevýhodné, česť výnimkám. Ostanete pri nich iba kvôli tomu, že neviete ako na presun inde, bol by náročný, ak nie úplne nemožný, keďže vyklikaný web cez aplikáciu sa nedá presunúť.

  Napríklad, našli sme jeden free hosting, kde prvý platený balík stojí približne 3 eurá, priestor máte len 100 MB, pritom tam nemáte ani vlastnú emailovú schránku, ani zálohovanie, dokonca tam musíte mať ich reklamu a toľko ďalších nevýhod, že vymenovať ich by zabralo pár minút. Jednoducho povedané, aj keby ste prešli na ich platenú službu z free hostingu/free web stránky, stále by ste mali veľmi veľa obmedzení a platili by ste cez 45 eur za rok.

  Riešenie, ktoré by sa dalo považovať za také, ktoré by vás už veľmi neobmedzovalo, by už stálo cez 140 eur za rok.

  Len pre porovnanie, u nás by ste mali vlastný hosting s väčším priestorom, vlastným mailom, bez reklamy a mnohých iných obmedzení s .sk doménou za 39 eur (s DPH) za rok.

  Zdarma vie teda byť v konečnom dôsledku veľmi drahé, ak si nedáte pozor a necháte sa zlákať magickým slovom začínajúcim na Z.

   

  Slovo na záver

   

  Šetriť je dobré a správne. Ak môžete mať niečo kvalitné naozaj zadarmo, prečo za to platiť? Ale šetriť na niečom na úkor kvality si skôr či neskôr vyberie svoju daň.

  Jednoducho povedané, hosting zadarmo, ktorý by bol kvalitný a nejakým spôsobom vás neobmedzoval, neexistuje. Ak si nejaký neplatený zvolíte, aj tak na to môžete doplatiť inde:

  • drahšie domény
  • obmedzenia, ktorých odstránenie vás bude niečo stáť

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný