• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Jedna alebo viac doménJedna alebo viac domén
  Tipy a triky

  Jedna alebo viac domén pre viac-jazyčný web?

  Súboj viacerých lokálnych domén proti jednej globálnej nemá ani zďaleka tak jasného víťaza, ako sa môže zdať. Obe riešenia majú svoje výhody a hodia sa na niečo iné. Ako si však ani v jednom prípade neuškodiť?

  Jedna doména

  Ak plánujeme prevádzkovať naozaj globálnu službu či portál, silná jedna doména je poväčšine výhodou. Najmä, ak náš produkt nie je viazaný lokálnymi obmedzeniami a jedná sa čisto iba o jazykové mutácie. Príkladom nech je online streamovacia hudobná služba Spotify. Produkt je na celom svete rovnaký a plati sa zaň rovnako.

  Globálny produkt s rôznymi jazykovými mutáciami na jednej doméne spotify.com.
  Globálny produkt s rôznymi jazykovými mutáciami na jednej doméne spotify.com.

  Viaceré domény

  Prevádzka na viacerých lokálnych doménach sa hodí najmä pri produkte, ktorý sa výrazne mení lokalitou a je od nej závislý. Príkladom môžu byť e-shopy, napríklad Martinus.sk alebo Alza.sk, ktorých lokálne varianty (sk, cz) bežia na vlastných doménach. Pekným príkladom je aj vyhľadávač Google.

  Spoločným artiklom môže byť orientácia na viaceré rovnocenné jazyky (trhy), na rozdiel od variantu s jednou doménou, kde hrá hlavnú úlohu globálny trhu a anglický jazyk a až potom všetko ostatné.

  Čo je lepšie pre SEO

  Množstvo používateľov si otázku jedna doména vs viac pokladá najmä z pohľadu SEO. Je jedna doména silnejšia ako viaceré lokálne? Preferuje Google lokálne domény pred generickými? Podľa môjho názoru by tejto otázke mala predchádzať úvaha nad tým, čo chcem dosiahnúť a vychádzať z produktu či zamerania webu.

  Globálne vs. lokálne

  Čisto prakticky, lokálné veci patria na lokálne domény, globálne na generické. Preto aj náš nový web wy.sk beží na sk doméne a nie com. Pretože na to zatiaľ nemá ambície.

  Nech sa už ale rozhodnem hociako, je potrebné to spraviť správne. A to správne znamená použiť značky hreflang rel="alternate" hreflang=“x” v zdrojovom kóde, ktorými označím jednotlivé jazykové mutácie alebo cielené trhy.

  Ako označiť stránky s hreflang

  V HTML hlavičke webstránky http://www.domena.sk/, pridajte odkaz smerujúci napríklad na anglickú verziu stránky http://en.domena.sk/ zápisom:

  <link rel="alternate" hreflang=“en" href="http://en.domena.sk/" />

  Presne takto sme postupovali aj na našom wy.sk webe. Základná slovenská verzia odkazuje z každej podstránky na variant v anglickom jazyku. Napr.
  https://wy.sk/domeny/ odkazuje na https://wy.sk/en/domains/ zápisom

   <link rel="alternate" hreflang="en" href="https://wy.sk/en/domains/"/>

  Zapisujete vždy konkrétnu URL, nech už na jednej alebo viacerých doménach.

  2 a viac verzií

  Pokiaľ má váš hlavný obsah 2 a viac alternatív, je potrebné odkazovať z každej na všetky ostatné vrátane tej pôvodnej. Ak máme stránku v SK, EN aj DE jazyku, musí napríklad slovenská verzia obsahovať odkazy na nemecku, anglickú ale aj samu seba, slovenskú. Zápis pre SK verziu bude vyzerať takto – všimnite si označenie samej seba.

  <link rel="alternate" hreflang=“sk" href="http://domena.sk" />

  <link rel="alternate" hreflang=“en" href="http://domena.sk/en" />

  <link rel="alternate" hreflang=“de" href="http://domena.sk/de/" />

  Vlastniť domény sa oplatí vždy

  Ak aj budete prevádzkovať webovú stránku na jednej doméne, vždy je fajn vlastniť aj lokálne domény. Už spomínané Spotify, zadám spotify.sk a otvorí sa mi česká verzia spotify.com/cz. Takto môžu premýšlať aj návštevníci vášho webu a nie je nič horšie ako keď skončia na stránke niekoho iného. Teda je, keď skončia na stránkach konkurencie

  Nenechajte nič na náhodu, registrujte si lokálne domény podľa trhov, na ktoré cielite a presmerujte ich podľa potreby. Hoci aj všetky na jednu .com doménu.

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný