• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Divi šablóna pre WordPress - recenziaDivi šablóna pre WordPress - recenzia
  WordPress

  Divi šablóna pre WordPress: je naozaj taká skvelá? [Recenzia]

  Začneme trochu netradične a to tým, čo tento článok nie je.

  Nájdete veľa rôznych recenzií na Divi šablónu. Nanešťastie, mnohé z nich autori píšu len za tým účelom, aby cez affiliate odkazy na nej mali podiel z predaja, ak si ju zakúpite po kliknutí na ich odkaz.

  V tomto článku to bude bez takých odkazov. Povieme si, čo je na nej skvelé, ale aj jej nevýhody, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.

   

  Stručné zhrnutie pre Divi šablónu

   

  Divi je podľa môjho názoru jednoznačne najlepšia šablóna, čo sa týka jednoduchosti a možností, s ktorou som kedy robil. Je prehľadná, intuitívna a dobre sa s ňou upravuje vzhľad.

  Je vhodná takmer pre všetky typy webov a v 9 prípadoch z 10 vám perfektne (nepreháňam) poslúži. Ale nemusí byť pre každého.

   

  Pre koho je Divi šablóna vhodná

   

  • tvorcov WordPress stránok, ktorý si chcú uľahčiť prácu pri tvorbe webov
  • každého, kto chce kvalitný web a nie len priemer
  • ľudí, ktorí si potrpia na flexibilite pri upravovaní vzhľadu web stránky
  • freelancerov
  • pre firmy, ktoré potrebujú prezentačnú stránku
  • jednostránkové weby

   

  Pre koho Divi šablóna určite vhodná nie je

   

  • ľudia, ktorým stačí veľmi jednoduché riešenie na tvorbu web stránky: vyberú si vzhľad, doplnia text, zmenia obrázky, ale už neriešia drobné detaily
  • ľudia, ktorí nemajú čas učiť sa s Divi pracovať: aj napriek tomu, že podľa môjho názoru je pomerne jednoduchá a intuitívna, ale kým sa v nej naučíte robiť, pár hodín na zorientovanie sa určite budete potrebovať

   

  Najlepšie výhody

   

  Divi patrí k najvyužívanejším šablónam na svete. Momentálne ju využíva viac ako 500 000 web stránok. To znamená, že veľa ľudí hľadá rôzne návody na to, ako s pomocou Divi tvoriť weby a upravovať si stránku. Preto ľahko nájdete veľa video návodov na YouTube, ale aj stránok zameraných len na túto šablónu.

  Stačí vám po anglicky vygoogliť:

  • how to (x) with divi
  • how to create (x) with divi

  … a nájdete návody na všetko možné.

  Napríklad, Divi nemá element, pomocou ktorého viete kliknúť na obrázok a následne sa vám otvorí vyskakovacie okno s videom. Stačilo trochu googlenia a bolo to za pár minút vyriešené.

  Pri 500 000 aktívnych užívateľov tiež môžete na 100% očakávať, že šablóna bude pravidelne aktualizovaná, a tiež sa do nej pravidelne pridávajú nové funkcie.

   

  Čo ešte je na Divi skvelé

   

  Cena a licencia

  Cena je subjektívna, preto nie každý môže v tomto bode so mnou súhlasiť. Je veľa ľudí, pre ktorých by bolo aj 5 eur veľa a na všetkom by šetrili čo by to len šlo.

  Divi má dve platené verzie. Menšiu pravidelnú ročnú platbu za 89 dolárov, ktorú však môžete kedykoľvek ukončiť a počas zvyšnej doby máte prístup k pravidelným aktualizáciám. Alebo máte jednorázovú platbu s doživotným prístupom za 249 dolárov. Je to veľa? Iné šablóny s podobnými funkciami nájdete aj za 60-80 dolárov.

  Na prvý pohľad sa to tak môže zdať, ale pri tých 10-20 dolároch hore-dole, to také strašné nie je, pretože Divi má omnoho viac užitočných funkcií než väčšina podobných pluginov alebo šablón.

  Pri 249 dolároch za celoživotnú licenciu sa to oplatí ešte viac, pretože každoročné obnovovavanie licencie pri iných šablónach, aby ste mali prístup k novým aktualizáciám či funkciám, sa vám do 3-4 rokov cenovo dorovná. Nehovoriac o nákladoch za nasledujúce roky.

  A navyše, licenciu dostanete na neobmedzený počet web stránok. NEOBMEDZENÝ. Pri iných šablónach za trochu menšiu cenu máte v 99% prípadoch len jednu licenciu.

  A ešte druhé skvelé navyše – tvorcovia Divi robia na pravidelnej báze zľavy, pri ktorých výrazne znižujú cenu. Niekedy aj o 40%. Stačí pravidelne sledovať ich Facebook, prípadne sa prihlásiť na odber ich noviniek, a striehnuť na ten pravý čas, ktorým býva hlavne Black Friday.

  A ešte tretie skvelé navyše – pri kúpe získate zadarmo aj ďalších 87 WordPress šablón od tvorcov Divi, plugin Monarch na zdieľanie na sociálnych sieťach (jeden z najlepších na trhu) a plugin Bloom na zber emailov.

   

  Veľké množstvo preddefinovaných šablón na stiahnutie

  Tvorcovia Divi šablóny pravidelne pridávajú nové šablóny pre rôzne účely, ktoré môžete priamo cez Divi na pár klikov importovať. V súčasnosti ich je tam viac ako 80.

   

  Divi šablóna má stovky dizajnov na výber

   

  Dokonca, stačí trochu pogoogliť:

  • free divi templates
  • free divi layouts

  … a nájdete kopu ďalších, ktoré si stačí stiahnuť, importovať, a následne upraviť podľa potrieb.

   

  Niekoľko užitočných stránok, kde nájdete veľa šablón:

   

  Dokonca sa mi podarilo nájsť stránku divi.express, na ktorej si môžete iba za 1 dolár stiahnuť pekne navrhnuté sekcie ako kontaktné formuláre, referencie spokojných klientov, cenníky a ešte mnoho ďalších.

   

  Veľký výber elementov

  Divi má k dispozícii až 46 elementov, takže vás ušetrí od inštalácie pluginov, cez ktoré by ste ďalšie funkcionality museli dopĺňať: kontaktné formuláre, galérie, cenníky, referencie, časovať, texty a nadpisy, obrázky, videá…

  Jednoducho povedané – naozaj si môžete cez túto šablónu vyskladať takmer čokoľvek.

   

  Divi šablóna má veľký výber elementov

   

  Visual editor

  S funkciou visual editor môžete upravovať stránku priamo na front-ende, to znamená priamo na stránke a v reálnom čase uvidíte zmeny, ktoré robíte. Nemusíte niečo meniť najprv vo WordPresse, uložiť to a potom sa “prepnúť” na stránku.

   

   

  A/B testovanie

   

  Táto funkcia poteší hlavne ľudí orientovaných na výkonnosť webu. Čokoľvek v Divi vytvoríte môžete testovať, aby ste zistili, ktorá varianta vami vytvorenej stránky funguje lepšie na základe cieľa, ktorý má stránka plniť.

   

  Jednoduché klonovanie stránok

  WordPress neponúka možnosť klonovania stránok, pokiaľ na to nemáte plugin. V prípade, že máte nejakú jednotnú šablónu, napríklad na produktové stránky a meníte v nej len text a obrázky, vyklikávať všetko nanovo by vám zabralo zbytočne veľa času. V Divi je však toto skvele vyriešené. Pri tvorbe novej stránky môžete jedným klikom naklonovať akúkoľvek predtým vytvorenú stránku, prípadne si vytvoriť vlastnú knižnicu šablón, ktoré takisto môžete importovať.

   

  Jednoduché klonovanie stránok cez Divi šablónu

   

  Responzivita

  Na väčšinu stránok chodí okolo 50% ľudí cez mobilné zariadenia. Od kedy pravidelne blogujeme, aj  u nás vo WY tento počet rapídne stúpol. Predsa len, hosting a kúpu domény či virtuálne servery ľudia cez mobily na Slovensku ešte veľmi neriešia.

  Divi šablóna automaticky prispôsobí všetky elementy a takisto vám dáva môžnosť zvlášť nastaviť zobrazenie pre mobilné zariadenia, prípadne niektoré elementy skryť na jednom zariadení a zobraziť len na druhom.

   

  Rýchlosť načítania

   

  Z mojej skúsenosti sa Divi šablóna náramne rýchlo nenačíta bez toho, aby ste tomu najprv nedopomohli cez niekoľko úprav.

  Cez rôzne nástroje (napr. PageSpeed Insights) môžete dosahovať dobré skóre 85+ zo 100. Mne sa také podarilo dosiahnuť, ale web sa mi aj tak načítal za viac ako 4 sekundy, no a to je veľmi veľa v dnešnej dobe netrpezlivých ľudí.

  Až keď som zmenil nejaké nastavenia a využil cachovanie, tak sa mi podarilo dostať rýchlosť načítania web stránky pod 2 sekundy.

  Stránku som okrem WY Hostingu testoval aj na hostingu jednej konkurenčnej firmy a bez tých úprav a cachovania bol výsledok rovnaký. Môžem teda s určitosťou povedať, že s hostingom to súvisieť nebude.

  Verdikt teda je, že Divi sa rýchlo načíta, ale musíte sa o to pričiniť. Samotné nahratie šablóny do WordPressu a spustenie automaticky nezaistí bleskové načítanie.

   

  Nevýhody Divi šablóny

   

  Aj napriek tomu, že som doteraz hovoril viac-menej pozitívne a vyzdvihol jej veľké plusy, nájdu sa aj drobnosti, ktoré vám môžu prekážať.

   

  Bez dizajnérskeho myslenia alebo pomoci grafika si sami peknú stránku veľmi neurobíte

  Veľa šablón alebo WordPress page builderov (pluginy typu Divi) hovorí, ako všetko ľahko zvládnete bez programátora a grafických schopností. Je to pravda, ale vo väčšine prípadov iba ak sa uspokojíte s priemerne vyzerajúcou stránkou.

  Tie pekné ukážky šablón vyzerajú super, lebo im nejaký grafik všetko pekne navrhol, poslal obrázky a následne to podľa toho celé vyskladali.

  Ak nemáte luxus v podobe dodaných grafických podkladov, je dosť nepravdepodobné, že to celé bez problémov a na pár klikov “v pohode” zvládnete.

  Aj v praxi sa stránky robia tak, že najprv sa navrhne dizajn a následne to niekto (najčastejšie programátor) podľa návrhu urobí / nakóduje.

  Divi má tú výhodu, že nemusíte kódovať, iba si stránku vyskladáte z jednotlivých elementov, ale dizajnérske cítenie vám nedá. V skutočnosti niečo také nedokáže žiadna šablóna ani page builder.

  Povedzme si úprimne, veľa ľudí nielen nemá dizajnérske cítenie, ale ani nemajú čas učiť sa pracovať v grafických editoroch.

  Napríklad, niekoľkokrát som robil od nuly novú stránku pomocou Divi aj s inými jej podobnými šablónami. Bol to dlhý pôrod a výsledok bol viac ako zlý. Nevyzeralo to dobre, pretože nemám dizajnérske myslenie.

  Na druhej strane, pre náš WY projekt studenthosting.sk som pripravil web cez Divi, ale všetko navrhol web dizajnér a ja som to už len podľa toho celé za pár hodín vyskladal. Ak by som dizajn navrhol sám, vyzeralo by to určite ešte horšie ako pôvodná verzia.

   

  Nový web cez WordPress na Divi šablóne
  Pôvodný web a nový web

   

  Je v slovenčine, ale…

  Divi je preložená do 32 jazykov vrátane slovenčiny. Má to však jeden malý zádrhel – akosi nie sú správne preložené niektoré slová a zobrazuje sa v nich nekorektne znak ? . V administrácii by ste nad tým ešte prižmúrili oko, prípadne si nastavíte angličtinu.

   

  Divi šablóna - chybný preklad

   

  Lenže keď sa to takto zobrazuje priamo na stránke, napríklad v komentároch, nie je to žiadna výhra. Bol som z toho nemilo prekvapený.

  Divi komentáre

   

  Našťastie môžete situáciu vyriešiť doinštalovaním Divi child šablóny od wplama.cz alebo preložením si nesprávnych prekladov cez plugin Loco Translate.

   

  Úplne všetko si bez znalosti kódu nezmeníte

  Veľa vecí si upravíte, ako len chcete. To je fakt. Lenže niektoré drobnosti zmeníte len tak, že jednotlivé elementy naštýlujete cez CSS a to už si vyžaduje (hoci iba malé) programátorské zručnosti. Pre menej náročných užívateľov toto problém nebude, ale pre príliš náročných už áno, keď sa v CSS nevyznajú. Podobne to bude aj s niektorými funkciami. Napríklad v už spomínanom WY projekte Studenthosting máme sekciu Podmienky a v nich si môžu užívatelia jedným klikom skopírovať kód na vloženie banneru. Túto funkcionalitu však museli doplniť naši programátori, keďže Divi takýto element nemá.

   

  Všetko je fajn, len pokiaľ máte Divi

  V prípade, že by ste sa rozhodli presedlať na inú šablónu, vami vytvorený obsah bude nefunkčný, doslova. Stránka sa vám bude správne zobrazovať, ale len kým využívate túto šablónu. Pri malých weboch s pár stránkami to problém nebude, len ich vytvoríte nanovo v inej šablóne. Avšak keby ste tých stránok alebo blogových článkov mali desiatky až stovky, prechodom by ste stratili niekoľko desiatok hodín nahadzovaním obsahu na novo.

   

  Možno vás tiež bude zaujímať:

  Ako a kde nájsť najlepšie WordPress šablóny pre svoju webstránku

  14 programov a online aplikácií na tvorbu webstránok

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný