Mnoho ľudí začína s bezplatným hostingom webových stránok a myslia si, že upgrade na platený spravia, až keď ich biznis narastie. Častokrát to končí ale tak, že práve niečo, čo malo byť zadarmo, vám hádže polená pod nohy a spôsobuje nemalé problémy.
V 99,99% prípadov nie je „bezplatný“ hosting naozaj zadarmo. A nie je žiadnym prekvapením, že sa nemôže vyrovnať tomu platenému. Existuje na to mnoho dôvodov, o ktorých si povieme viac.
Obmedzená schopnosť používať vlastný názov domény
Bezplatný hosting je často ponúkaný vo forme podadresára alebo subdomény hostiteľa vlastnej domény. Takže vaša doména bude niečo ako „vasastranka.nazovhostingu.sk“ alebo „nazovhostingu.sk/vasastranka„. Vo všeobecnosti nemáte možnosť mať vlastnú doménu s názvom napríklad „vasastranka.sk“.
Toto vážne oslabuje branding vašej spoločnosti, ktorá bude kvôli tomu vyzerať neseriózne. Určite aj vás odrádzajú stránky postavené na doméne niekoho iného, pretože keď nie je firma ochotná investovať ani len do hostingu, na dôveryhodnosti jej to určite nepridá.
Tiež si uvedomte, že vyhľadávače, ako je Google, dávajú väčšiu relevanciu plateným doménam, pretože ich tiež považujú za „viac dôveryhodné“. Ak nemáte vlastnú doménu, vážne tým ovplyvňujete vašu návštevnosť z vyhľadávača.
Reklama pre iné firmy na vašej webovej stránke
Bezplatný hosting zvyčajne prichádza s veľmi otravnou reklamou na svojich webových stránkach. Býva umiestnená v podobe odkazov, bannerov alebo ešte horšie, vyskakovacích okien, ktoré sa objavia návštevníkom na vašej webovej stránke. A keďže je to zadarmo, nemôžete s tým nič urobiť! V konečnom dôsledku nič v živote nie je zadarmo. Určite by ste nechceli, aby na vašej stránke svietila reklama na konkurenčnú firmu.
P.S. Výnimkou je náš free hosting pre študentov aj učiteľov. Ten je dostupný od začiatku bez reklamy.
Obmedzený webový priestor a funkcie
Čo ak teda niekto ponúka hosting zadarmo bez nutnosti reklám? To je skvelé, nie? Nuž, samozrejme v tom musí byť nejaký háčik. Bezplatný hosting zvyčajne prichádza s obmedzeným množstvom priestoru vyhradeného pre vaše webové stránky.
To znamená, že rast vašej stránky alebo blogu s množstvom stránok, sú na takomto hostingu takmer vylúčené. Tiež budete obmedzení vo funkcionalite vašej webovej stránky. Zabudnite na všetky pluginy, nákupné vozíky, chatovacie miestnosti, fóra…
Pomalý hosting, so žiadnou zárukou dostupnosti a mizernou podporou
Bezplatné hostingy majú často problémy s dostupnosťou stránok, na ktorú sa ani nemôžete sťažovať, pretože služba je „zadarmo“. Okrem toho bude čas načítania vašej stránky s veľkou pravdepodobnosťou dlhší ako pri normálnom hostingu, pretože tie bezplatné sú často preplnené. Každý chce predsa niečo zadarmo. Pomalé časy načítania (buffer rate) stránky ublížia vášmu umiestneniu vo vyhľadávačoch, čo negatívne ovplyvní vašu pozíciu voči konkurencií.
Majte na pamäti, že ak nemáte vlastný hosting a doménu, neexistuje žiadna záruka na to, ako dlho bude takýto hosting fungovať alebo či bude pokračovať v ponúkaní tejto služby zadarmo. Okrem toho majú tieto spoločnosti veľmi obmedzené možnosti podpory, ak vôbec nejaká je.
Žiadne e-mailové adresy
Pretože sa len „veziete“ na stránke iného hostiteľa, nemáte možnosť vytvárať si e-mailové účty pre vašu spoločnosť, ako jozef [at] vasafirma [dot] sk. To môže poškodiť vaše podnikanie, pokiaľ ide o dôveryhodnosť klientov či zákazníkov.
Branding spoločnosti je dôležitý, najmä keď práve začínate. Nepodceňujte dôležitosť niečoho, čo sa vám môže zdať ako maličkosť, ako mať „skutočnú“ e-mailovú adresu s názvom vašej spoločnosti na konci.
Ceňte si svoj biznis natoľko, aby ste si zaplatili za skutočný hosting
Webové stránky sú dôležitou súčasťou marketingového plánu. Preto je potrebné ich robiť správne! Platený hosting naozaj nestojí „majland“. Hľadajte taký, ktorý vám ponúkne skutočnú kontrolu nad vašou stránkou a umožní vám mať prístup ku všetkým nástrojom, ktoré potrebuje na vytvorenie kompletnej webovej stránky od samého začiatku. Za cenu zodpovedajúcu pár šálkam kávy mesačne sa to určite oplatí.