2 Hľadáme nových kolegov. Pridajte sa k nám.

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

PHP aktualizácia na 7.2PHP aktualizácia na 7.2
Tipy a triky

Je vaša verzia PHP aktuálna?

Aj keď nie ste programátor, ako majiteľ webstránky ste už pravdepodobne počuli o programovacom jazyku PHP. Najmä ak máte stránku postavenú na platforme WordPress, Joomla, Drupal alebo inom CMS.

WordPress stránky, ale aj mnohé iné weby, sú písané v PHP, ktoré má svoje nedostatky, ale napriek nim dominuje svetu webov a webových aplikácií. Odhaduje sa, že poháňa až 80% webov. Avšak až 88% z nich využíva PHP v staršej verzii 5. Dokonca, menej ako štvrtina z nich používa poslednú podporovanú verziu PHP5.6.

Aktualizácia: posledná podporovaná verzia je 7.1.

 

Prečo by ste sa mali zaujímať o to, akú verziu PHP momentálne máte?

 

Ak vaša webstránka momentálne funguje ako má, možno sa pýtate: “Záleží vôbec na tom, či mám najnovšiu verziu?” Občas si nainštalujete nejaký plugin, zmeníte niečo na webe…

Každá nová verzia PHP je plne podporovaná 2 roky od prvého vydania a vývojári opravujú všetky nahlásené chyby a bezpečnostné diery. Po tomto období sa opravujú už iba kritické bezpečnostné chyby.

Znamená to, že ak si verziu PHP neaktualizujete, prestane vám fungovať web? Môže fungovať aj naďalej, ale aj nemusí.

Môže sa stať, že ak si budete aktualizovať napríklad WordPress, svoju WordPress šablónu alebo plugin, ktorý už nepodporuje nižšiu verziu PHP, váš web alebo jeho jednotlivé časti prestanú korektne fungovať. Prečo?

  • Nová verzia PHP používa novú syntax (spôsob zapisovania kódu), a preto staršie šablóny/pluginy s ňou nemusia byť plne kompatibilné a nedokážu rozoznať nový kód.
  • Okrem toho, staršie verzie (7.0 a nižšie) už nie sú podporované vývojármi, takže tvorcovia šablón a pluginov sú tiež pomaly tlačení k tomu, aby prešli na novšiu verziu PHP.
  • Aktuálnosť však nie je jediným argumentom. Najaktuálnejšia verzia PHP7+ má podľa testov oveľa rýchlejšie načítanie, čím menej vyťaží aj váš server a prispeje k optimálnejšej prevádzke celej webstránky.

 

Ako nastaviť aktuálnu verziu PHP cez WY Panel

 

Ak využívate webhosting vo WY, všetko ľahko nastavíte pomocou WY Panelu. Stačí prejsť do sekcie Web -> PHP nastavenia a v rolovacej lište vybrať aktuálnu verziu.

 

 

Predtým, ako budete prechádzať na aktuálnejšiu verziu

 

Než sa rozhodnete aktualizovať svoj hosting na verziu PHP 7, mali by ste najprv otestovať, či vám web/aplikácia bude fungovať správne. Napríklad, v prípade WordPress stránok, môžete používať pluginy alebo šablónu, ktorá nebola plne testovaná pre novšiu verziu PHP. Ako teda postupovať?

Najlepšie bude si svoju stránku (aplikáciu) naklonovať na subdoménu, na ktorej budete mať verziu PHP7. Najaktuálnejšia je momentálne verzia 7.2, ktorú tiež u nás máte na výber. Naklonovať svoju stránku môžete ľahko s našimi nástrojmi FTP migrátor a Migrátor databáz.

Môžete to urobiť aj na ostrej verzii webu, avšak pred aktualizáciou na PHP7 odporúčame radšej urobiť zálohu stránky a súborov.

Keď otestujete prevádzku na testovacej subdoméne a zistíte, že všetko funguje ako má, môžete aktualizovať PHP aj na ostrej web stránke.

V prípade, že by ste aktualizovali stránku počas ostrej prevádzky, a prestala by fungovať alebo sa zobrazovať správne, najprv vyskúšajte v nastaveniach vo WY Paneli vrátiť PHP na pôvodnú verziu. Ak by nefungovala, stačí obnoviť web zo zálohy.

V prípade, že vám všetko nefungovalo správne na PHP7, samozrejme, môžete naďalej svoj web (aplikáciu) prevádzkovať aj na nižšej verzii PHP. Vystavujete sa tak bezpečnostnému riziku, že vaša stránka bude napadnutá a v budúcnosti skôr či neskôr príde moment, keď do aktualizácie stránky budete predsa len dotlačený okolnosťami. Tento prípad sa týka najmä starších webov (aplikácií). Preto odporúčame zvážiť vytvorenie novej stránky (aplikácie), ktorá bude podporovať vyššiu verziu PHP.

 

Nezmeškajte ďalšie užitočné články
a buďte o nich informovaný