• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  PHP aktualizácia na 7.2PHP aktualizácia na 7.2
  Tipy a triky

  Je vaša verzia PHP aktuálna?

  Aj keď nie ste programátor, ako majiteľ webstránky ste už pravdepodobne počuli o programovacom jazyku PHP. Najmä ak máte stránku postavenú na platforme WordPress, Joomla, Drupal alebo inom CMS.

  WordPress stránky, ale aj mnohé iné weby, sú písané v PHP, ktoré má svoje nedostatky, ale napriek nim dominuje svetu webov a webových aplikácií. Odhaduje sa, že poháňa až 80% webov. Avšak až 88% z nich využíva PHP v staršej verzii 5. Dokonca, menej ako štvrtina z nich používa poslednú podporovanú verziu PHP5.6.

  Aktualizácia: posledná podporovaná verzia je 7.1.

   

  Prečo by ste sa mali zaujímať o to, akú verziu PHP momentálne máte?

   

  Ak vaša webstránka momentálne funguje ako má, možno sa pýtate: “Záleží vôbec na tom, či mám najnovšiu verziu?” Občas si nainštalujete nejaký plugin, zmeníte niečo na webe…

  Každá nová verzia PHP je plne podporovaná 2 roky od prvého vydania a vývojári opravujú všetky nahlásené chyby a bezpečnostné diery. Po tomto období sa opravujú už iba kritické bezpečnostné chyby.

  Znamená to, že ak si verziu PHP neaktualizujete, prestane vám fungovať web? Môže fungovať aj naďalej, ale aj nemusí.

  Môže sa stať, že ak si budete aktualizovať napríklad WordPress, svoju WordPress šablónu alebo plugin, ktorý už nepodporuje nižšiu verziu PHP, váš web alebo jeho jednotlivé časti prestanú korektne fungovať. Prečo?

  • Nová verzia PHP používa novú syntax (spôsob zapisovania kódu), a preto staršie šablóny/pluginy s ňou nemusia byť plne kompatibilné a nedokážu rozoznať nový kód.
  • Okrem toho, staršie verzie (7.0 a nižšie) už nie sú podporované vývojármi, takže tvorcovia šablón a pluginov sú tiež pomaly tlačení k tomu, aby prešli na novšiu verziu PHP.
  • Aktuálnosť však nie je jediným argumentom. Najaktuálnejšia verzia PHP7+ má podľa testov oveľa rýchlejšie načítanie, čím menej vyťaží aj váš server a prispeje k optimálnejšej prevádzke celej webstránky.

   

  Ako nastaviť aktuálnu verziu PHP cez WY Panel

   

  Ak využívate webhosting vo WY, všetko ľahko nastavíte pomocou WY Panelu. Stačí prejsť do sekcie Web -> PHP nastavenia a v rolovacej lište vybrať aktuálnu verziu.

   

   

  Predtým, ako budete prechádzať na aktuálnejšiu verziu

   

  Než sa rozhodnete aktualizovať svoj hosting na verziu PHP 7, mali by ste najprv otestovať, či vám web/aplikácia bude fungovať správne. Napríklad, v prípade WordPress stránok, môžete používať pluginy alebo šablónu, ktorá nebola plne testovaná pre novšiu verziu PHP. Ako teda postupovať?

  Najlepšie bude si svoju stránku (aplikáciu) naklonovať na subdoménu, na ktorej budete mať verziu PHP7. Najaktuálnejšia je momentálne verzia 7.2, ktorú tiež u nás máte na výber. Naklonovať svoju stránku môžete ľahko s našimi nástrojmi FTP migrátor a Migrátor databáz.

  Môžete to urobiť aj na ostrej verzii webu, avšak pred aktualizáciou na PHP7 odporúčame radšej urobiť zálohu stránky a súborov.

  Keď otestujete prevádzku na testovacej subdoméne a zistíte, že všetko funguje ako má, môžete aktualizovať PHP aj na ostrej web stránke.

  V prípade, že by ste aktualizovali stránku počas ostrej prevádzky, a prestala by fungovať alebo sa zobrazovať správne, najprv vyskúšajte v nastaveniach vo WY Paneli vrátiť PHP na pôvodnú verziu. Ak by nefungovala, stačí obnoviť web zo zálohy.

  V prípade, že vám všetko nefungovalo správne na PHP7, samozrejme, môžete naďalej svoj web (aplikáciu) prevádzkovať aj na nižšej verzii PHP. Vystavujete sa tak bezpečnostnému riziku, že vaša stránka bude napadnutá a v budúcnosti skôr či neskôr príde moment, keď do aktualizácie stránky budete predsa len dotlačený okolnosťami. Tento prípad sa týka najmä starších webov (aplikácií). Preto odporúčame zvážiť vytvorenie novej stránky (aplikácie), ktorá bude podporovať vyššiu verziu PHP.

   

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný