• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.

  Viac informácií


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Ako zarobiť na interneteAko zarobiť na internete
  Podnikanie

  Zarábanie cez internet: 6 reálnych spôsobov, ktoré v praxi fungujú

  Internet je jeden z najprevratnejších vynálezov na svete. Nielen preto, lebo máte ako na dlani všetky možné informácie sveta, ale aj preto, lebo poskytuje možnosti, o ktorých predošlé generácie mohli iba snívať. Jednou z nich je aj sloboda a možnosť zarábania peňazí cez internet.

  Nie je to tak dávno od revolúcie v roku 1989, kedy ľudia mali jednu či dve práce za celý život a kedy vtedajšia situácia veľmi nepomáhala tomu mať vlastné podnikanie. No dnes je všetko inak. Otázkou iba ostáva, ako zarobiť na internete a čo všetko k tomu budete potrebovať.

  Ako zarobiť peniaze cez internet v dnešnej dobe?

  Viete koľko je návodov o zarábaní peňazí cez internet? Ja neviem, ale odhadujem, že tisícky ak nie milióny. Jedným slovom – VEĽA.

  A majú nejaký ten háčik. Jeden problém je, že väčšina z nich je skrytým predajným článkom, ktorý sa vás snaží nahovoriť na nie úplne lacný online kurz o zarábaní cez internet.

  Druhý problém je, že nájdete aj zoznamy s desiatkami možností, ako zarobiť peniaze. Lenže väčšina z nich vám v skutočnosti vôbec nezarobí. Napríklad také blogovanie.

  V skutočnosti vám blogovanie nezarobí ani korunu. Nikto vám nezaplatí za to, že si dáte niekoľko hodinovú námahu s písaním, po ktorej nervózne stlačíte tlačítko publikovať s nádejou, že si to prečíta čo najviac ľudí.

  To, čo vám zarobí, je spôsob monetizácie blogu. A to je veľký rozdiel. O tom sa veľa nehovorí, a preto si o tom povieme viac už za chvíľu.

  Tento článok preto nebude o stovkách možností ako zarobiť. A ani o tom, ako rýchlo či za jeden deň zarobiť kopu peňazí. Spôsoby ako veľa zarobiť existujú, ale nie sú ľahké ani rýchle. Keby to bolo také ľahké, každý by zarábal slušné peniaze alebo bol milionárom. Ale možné to je.

   

  Pokiaľ si neuvedomíte tieto 4 veci, ani nezačnite podnikať online

   

  • Chce to čas – Ani Rím nepostavili za jeden deň. Vaše online podnikanie nebude iné. Napriek tomu, že existujú kvalitné návody vďaka ktorým toho viete zvládnuť veľa sami a ušetriť (prípadne využijete rôznych freelancerov a odborníkov, ktorí to urobia za vás), aj tak si to bude vyžadovať čas. Budete veci prerábať, kým natrafíte na zlaté vajce. Niečo nevyjde. Niečo áno. Tak či tak, výsledky sa väčšinou dostavia až neskôr.
  • Bude to riziko – Ste ochotný prijať fakt, že podnikanie je riziko a nič v ňom nie je isté? Ak nie, nemali by ste sa doň púšťať.
  • Nerobte to len pre peniaze – Áno, peniaze sú super. Avšak ako oheň, sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Ja napríklad nevidím nič zlé robiť niečo preto, aby ste si zarobili na živobytie, alebo sa do niečoho pustiť len preto, že v tom vidíte príležitosť na zárobok. Na druhej strane, činnosť, do ktorej sa pustíte, by vás mala aspoň trochu baviť a napĺňať. Napríklad, viem ako robiť weby cez WordPress. A tvorba webov celkom slušne zarába. No nerobím to. Prečo? Lebo ma to takmer vôbec nebaví.
  • Musíte vedieť, kedy prestať – Psychológovia objavili jednu nebezpečnú ľudskú tendenciu, ktorú nazvali sunk cost fallacy. Ide o to, že ak do niečoho investujete svoj čas, peniaze alebo energiu, tak aj keď sa vám nedarí, v nádeji, že to bude lepšie, ste ochotní do toho investovať ešte viac času, peňazí a energie. Preto gambleri opäť vsadia viac peňazí v nádeji, že budúca výhra im vráti všetky predošlé prehry. Preto ľudia ostávajú v nefunkčných vzťahoch a investujú doňho viac energie, hoci to nikam nevedie. Preto podnikatelia sypú viac peňazí do marketingu, ktorý nefunguje v nádeji, že zvýšené predaje všetko vynahradia. Vy budete takisto investovať svoje peniaze, čas a energiu. Dajte si na to pozor! Ak vám niečo nefunguje, možno je na čase s tým prestať.

   

  5 spôsobov ako zarábať na internete

   

  1. Začnite blogovať a monetizujte svoj blog

  Zarábanie na internete blogovaním

  Pochopiteľne, v žiadnom zozname o tom, ako zarobiť peniaze na internete, nesmie chýbať blogovanie. Ale rád by som upriamil vašu pozornosť na to, že som nenapísal začnite blogovať, ale začnite blogovať a monetizujte svoj blog.

  Aj napriek tomu, že blogovanie mám rád (veď blogujem na wy.sk, mám svoj vlastný a v rámci guestblogovania píšem aj na iných blogoch), musím povedať, že blogovanie ako také vám nič nezarobí. Je to len prostriedok ako zarobiť. Ale za tie články, ktoré u seba publikujete, vám nikto nikdy nezaplatí.

  Zarábať vám bude niečo iné. Napríklad:

  • Predaj vlastných produktov a služieb – toto je to, čo vám bude primárne zarábať pri blogovaní. Jediné, čo budete potrebovať, je prísť s produktom alebo službou, o ktorú je záujem a dobre sa predáva cez internet.
  • Predaj reklamného priestoru – ide o jeden z najstarších spôsobov zarábania odkedy existujú masové médiá a môžete ho využiť aj vy, pretože váš blog môže byť vysokonavštevované médium s konkrétnou cieľovou skupinou. A to znamená, že firmy, ktoré by chceli túto cieľovú skupinu osloviť, by vám mohli za reklamný priestor platiť.
  • Affiliate marketing – predávať nemusíte len svoje vlastné produkty/služby, ale aj produkty/služby iných firiem s tým, že za ne dostanete určitú províziu. Na Slovensku existuje napríklad affiliate sieť Dognet, ktorú môžete využiť. Takisto veľa firiem poskytuje svoj vlastný affiliate program (aj my vo WY máme svoj vlastný). Má to jedinú nevýhodu. To, čo ponúkate, musí súvisieť s vaším blogom a mali by ste odporúčať len to, čomu veríte. Inak toho veľa nepredáte alebo prídete o dôveru svojich čitateľov. Viac o affiliate marketingu už o chvíľu v samostatnej časti, kde si ho detailnejšie rozoberieme.
  • Predaj prémiového obsahu – ak máte o čom písať a viete poskytnúť hodnotné informácie, nie všetky musíte dať zadarmo von. Konkrétne rady, postupy alebo pokročilé stratégie môžete sprístupniť platiacim zákazníkom či už vo forme predplatného, online kurzov alebo ebookov.

   

  Pri predaji si ale treba uvedomiť to, že niektoré formy zarábania vám budú vynášať viac, niektoré menej, iné vôbec. Môžete sa inšpirovať aj zahraničím, ale nie všetko vám musí fungovať rovnako dobre.

  Napríklad, predaj ebookov je dosť obľúbený najmä na anglicky hovoriacom trhu, kde si môžete dosť dobre zarobiť. Ale na Slovensku predaj ebookov tak výnosný nie je. Podarí sa vám niečo predať, ale desiatky tisíc v zárobkoch z toho čakať nemôžete.

  Pýtal som sa skúseného online marketéra Peťa Chodelku, na jeho skúsenosti s predajom ebookov:

  „Myslím si, že predajom ebookov sa dá slušne privyrobiť. Nie je to žiadna hitparáda musím povedať. Ale možno niekomu inému sa to podarí lepšie, neviem. Predal som takmer 500 ebookov za posledný rok, ale veľká časť peňazí išla na reklamu. Ja osobne by som sa na predaj ebookov ako na hlavný zdroj príjmu určite na Slovensku nespoliehal 🙂 “

  Keď som ešte trochu pátral, našiel som aj podcast Tonyho Dúbravca, v ktorom vyspovedal blogera Rada z Nie je túra bez Štúra. Prezradil v ňom, že aj na Slovensku sa dá blogovaním a doplňujúcimi spoluprácami slušne zarobiť. V lete 2018, keď mal lepšie mesiace, jeho príjem dosiahol 2000 eur. Počas bežných mesiacov sa jeho príjem pohybuje okolo 1000 €.  Jeho zárobok však nie je nestabilný, pričom blog tvorí okolo 60% jeho zárobkov.

   

  2. Staňte sa influencerom

  Influencer je teraz nový buzzword v digitálnom svete. A kto je to ten influencer? Peknú definíciu som našiel na influencermarketinghub.com:

  Influencer je človek, ktorý má moc ovplyvniť nákupné rozhodnutie ľudí vďaka svojej autorite, vedomostiam, pozícií alebo vzťahu, ktorý má vybudovaný s týmito ľuďmi.

  Influenceri často majú svoju vlastnú platformu (blog, YouTube kanál, fanpage s veľkým množstvom odoberateľov) a ich fanúšikovia im veria natoľko, aby dali na ich odporúčanie.

  Oproti tradičným (masovým) formám marketingu majú influenceri tú výhodu, že vedia osloviť cielenú skupinu ľudí a tým zvýšiť účinnosť marketingových aktivít rôznych firiem, ktoré ich oslovia s ponukou na spoluprácu.

  Najviac sa vám oplatí pôsobiť v nasledovných odvetviach:

  • móda
  • krása
  • fitness
  • cestovanie
  • oblasti súvisiace so životným štýlom

   

  Ako influencer si viete pekne peňažne prilepšiť. Za jeden príspevok na Instagrame viete si influenceri bežne pýtajú od 100 do 400 eur. Ak ste žiadanou osobou, za väčšie spolupráce viete získať aj 5000+ eur. Zoberte si napríklad Sajfu, ktorý poskytol svoj hlas na propagáciu internetového obchodu About You. 

  Zo sveta je dobrým príkladom fotograf Kevin Wong, ktorý má až 137 000 sledovateľov na Instagrame. Spolupracuje s viacerými značkami a jeho fotografie majú na sociálnych sieťach niekoľko tisíc „lajkov“. 

   

  Odporúčané zdroje:

  Ako si založiť blog (pre blogovanie)

  Ako sa stať blogerom (pre blogovanie)

  YouTube kanál Video Academy (pre YouTube)

  Budovanie online komunity

  How to become a social media influencer (pre sociálne siete)

   

  3. Adsense reklama

  Adsense je reklamný systém Google, pomocou ktorého môžete zobrazovať Google reklamu na svojom webe, blogu alebo YouTube kanáli a Google vám za to bude vyplácať peniaze.

  Treba si však uvedomiť, že pri tejto forme monetizácie si veľa nezarobíte, pokiaľ nemáte obrovskú návštevnosť na webe alebo sledovanosť vášho YouTube kanálu. A pod obrovskú mám na mysli v stovkách tisíc až miliónoch pozretí mesačne.

  Aby ste získali presnejšiu predstavu, spýtal som sa na konkrétnejšie čísla svojho dobrého priateľa, Františka Kozáčka, ktorý je expert na YouTube a spravuje kanály s desiatkami tisíc odoberateľov a miliónmi pozretiami mesačne, že koľko dokážu zarobiť. Aj pri takto vysokých číslach je to od 0,6 do 1,6 amerických dolárov za 1000 pozretí.

  Nejde však nevyhnutne o to, aby ste týmto spôsobom zarobili veľké peniaze. V slovenských podmienkach je to pre veľa YouTube kanálov a blogov nereálne. Aj keby ste zarobili len 100-200 eur, tak je to aspoň niečo, z čoho môžete prípadne financovať reklamu na propagovanie svojich služieb.

   

  4. Predaj vašich služieb (freelance alebo konzultácie)

  Ako zarobiť peniaze cez internet - Freelance a konzultácie pre klientov

  Oproti iným formám zarábania na internete je táto tá najrýchlejšia, najjednoduchšia a vie byť aj dosť výnosná. Dokonca, takto viete zarobiť peniaze aj z domu. Stačí si vytvoriť web, dať si naňho podstránky svojich služieb, trochu ho spropagovať a dúfať, že získate prvých klientov. Nemusíte vytvárať fyzický produkt, keďže služba v prvom rade závisí od vášho know-how a expertízy, ktorú viete prispôsobiť potrebám konkrétneho klienta. Môže to byť čokoľvek:

  • Online marketingové poradenstvo (SEO, PPC, sociálne siete, content marketing, webová analytika…)
  • Tvorba web stránok
  • Koučing
  • Online tréner
  • Interiérový dizajn
  • Svadobný organizátor

   

  Na konkrétnu radu, ako získať prvých klientov, som sa pýtal freelancerky Michaeli Struhárovej, ktorá sa venuje content marketingu. Jej odpoveď?

  „U mňa to bolo dosť netypické, pretože svojho prvého klienta som našla cez profesia.sk. Klientom treba dať o sebe vedieť. Na to sú dve možnosti, záleží, ktorá vám viac vyhovuje. Keď s niekým chcem veľmi spolupracovať, oslovím ho priamo s riešeniami, ktoré mu vedia pomôcť. Druhý spôsob je vlastná stránka, vďaka ktorej si ma klienti nájdu.

  Ak začínate úplne od nuly a nemáte ukážky portfólia, s ktorými by ste vedeli klientov osloviť alebo si pripraviť vlastnú stránku, skúste to vykompenzovať zaujímavým spôsobom oslovenia. Nebojte sa na začiatok urobiť niečo aj zadarmo. Ja som takto pripravila 2 guest posty pre populárny český web a podcast mladypodnikatel.cz, vďaka ktorým som sa dostala k ďalšej platenej práci.“

   

  Odporúčané čítanie: Ako sa stať freelancerom a úspešne pracovať na voľnej nohe

   

  5. Affiliate marketing

  Keď máte web s dobrou návštevnosťou alebo vlastnú emailovú databázu, viete na monetizáciu svojho webu využiť aj affiliate marketing. Ide o odporúčanie produkty alebo služby iných firiem, za ktoré dostanete určitú províziu, ktorej výšku si viete individuálne dohodnúť, prípadne určuje firma vo svojom affiliate programe.

  Ak s affiliate marketingom budete chcieť začať, v zásade potrebujete:

  • prehľad v oblastiach ako tvorba webu a získavanie návštevnosti na web (SEO, PPC, email marketing)
  • pohľadať affiliate programy a zvoliť si vhodnú oblasť

   

  Odporúčané čítanie: Čo je to affiliate marketing a ako s ním začať na Slovensku

   

  6. Predávajte prémiové členstvo na svojej stránke

  Ďalšou možnosťou, ako zarobiť peniaze, je predávanie členstva do exkluzívnych kútov vašej webovej stránky alebo blogu. Aby ste takéto podnikanie mohli spustiť, uistite sa, že obsah v platenej sekcii je cennejší než ten, ktorý majú zákazníci od vás zadarmo.

   

  Dôležité rady na záver k zarábaniu cez internet

  Niečo vám bude fungovať viac, niečo menej, niečo vôbec. Dôležité je čo najskôr prestať s tým, čo je iba žrútom vašich peňazí a posilniť to, čo funguje. Ak niečo funguje menej, to ešte neznamená, že by ste s tým mali prestať. Aj menšie zárobky, napríklad z Adsense reklamy, môžete využiť na financovanie vašich efektívnych marketingových aktivít a nebrať ich len ako formu zárobku.

  Podľa Peťa Chodelku: „Pri predaji hrá veľkú rolu psychológia, takže predaj na internete je spojenie predajného copywritingu s dobrou ponukou (produktu alebo služby, ktorú predávate) až po dobre vyladený web. Ale hlavný je vždy aj tak produkt. Super produkt predáte aj na neaktualizovanej, starej webstránke. Naopak to tak jednoduché nie je.“

  Mohlo by vás tiež zaujímať:

  Ako vybrať platobnú bránu a prijímať online platby

  Ako zistiť, v čom sa oplatí podnikať

  Ako začať podnikať bez peňazí

  Návod ako začať podnikať na internete

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný

  Ušetrite prirozbiehaní podnikania na svojej webstránke

  Získajte pri ročnom webhostingu 3 mesiace zadarmo s promokódom. Kam vám ho máme poslať?

  Na váš email sme práve poslali žiadosť o potvrdenie zaslania promokódu.