• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Ako zarobiť na bloguAko zarobiť na blogu
  Blogovanie

  Ako zarobiť na blogu? Návod ako začať blogovať a mať z toho príjem

  Chceli by ste zarábať na svojom blogu? Určite áno. Inak by ste tento článok asi nezačali čítať.

  Začať blogovať a písať si pre seba o tom, čo vás baví, je fajn. Aspoň dočasne. Keď z toho nič nemáte, každého to časom omrzí, ale keď z blogu máte aj zárobky, je to oveľa väčšia satisfakcia.

  Možno už máte svoj blog nejaký ten čas, len z neho ešte nič nezarábate, alebo ho práve spúšťate a hneď to chcete brať biznisovo. Bez ohľadu na to, v ktorej ste skupine, zarábať blogovaním sa dá. Na Slovensku vďaka tomu milionárom nebudete (to sa dá len na veľkých trhoch), ani nezbohatnete rýchlo, ale dá sa z toho mať slušný príjem, aby ste si boli sami sebe pánom a zabezpečili seba aj svoju rodinu. Aspoň keď to urobíte dobre a poznáte konkrétne postupy ako zarobiť na blogu.

  Predtým, ako si povieme, koľko a ako sa dá zrábať blogovaním, sa najskôr detailnejšie pozrieme na dva kľúčové predpoklady zarábania na blogu, ktoré by ste mali vedieť. Bez nich sa totižto zarobiť nedá ani cent.

   

  Písanie článkov na blogu vám nikdy nezarobí, zarába niečo iné

   

  Najväčšou chybou začínajúcich blogerov je to, že predpokladajú, že stačí pravidelne písať články a nejako sa už tie zárobky dostavia. Áno, niekto mohol mať to šťastie a dostal sa k zrnu ako slepé kura. Ale to sú prípady jeden z milióna. Nechcem byť pesimista, ale neoplatí sa spoliehať len na šťastie.

  Pravda je taká, že väčšina blogerov píše a píše, a nikdy z toho nič nemajú. Prečo? Lebo písanie vám nikdy samo o sebe nezarobí. Písanie článkov na svojom blogu je len prostriedok na prilákanie ľudí na blog. Nie prostriedok predaja.

  Čo vám bude zarábať, je spôsob monetizácie blogu. Monetizácia blogu, inými slovami, znamená spôsoby, pomocou ktorých viete niečo predať vašim návštevníkom. Konkrétne spôsoby sa dozviete už o chvíľu.

   

  Potrebujete na svojom blogu dostatočne veľkú a relevantnú návštevnosť

   

  Teraz už viete, že potrebujete na svojom blogu niečo predávať (monetizovať ho). Predávať niečo síce môžete, ale keď na blogu nikoho mať nebudete, tak toho veľa nepredáte.

  Preto sa potrebujete zamerať aj na spôsoby, pomocou ktorých na web prilákate dostatočne veľa ľudí.

  Vyčísliť presne koľko je “dostatok,” sa nedá. Je to veľmi individuálne. Vo všeobecnosti sa v praxi bežne bavíme v tisíckach návštev mesačne. Ideálne 10000 a viac.

  Napríklad, na váš web príde 10000 ľudí a percento z nich si niečo kúpi. To máme 100 zákazníkov mesačne. Ak predávate niečo v rozsahu 10 – 20 eur, vaše výnosy sú niekde na úrovni 1000 – 2000 eur. Lenže k tomu ešte treba zarátať náklady na hosting, doménu, reklamu alebo čokoľvek iné. Nezabudnite na dane, odvody a ďalšie administratívne povinnosti.

  Ak vám ostane toľko, s čím ste spokojný, máte ten potrebný dostatok návštev. Ak spokojný nie ste, potrebujete na blog dostať viac ľudí alebo vymyslieť spôsob, ako existujúcim zákazníkom predávať niečo ďalšie alebo predávať za viac.

   

  Odporúčané čítanie: 22 spôsobov, ako zvýšiť návštevnosť webu

   

  Koľko sa dá zarobiť blogovaním?

   

  Na Slovensku nič… ale aj…

  100 eur

  200 eur

  500 eur

  1000 eur

  Dokonca môžete viac, ak ste šikovný.

  V Amerike alebo na celosvetovom trhu môžete zarábať niekoľkonásobne viac. Napríklad Pat Flynn zo smartpassiveincome.com zverejňuje svoje každomesačné príjmy. Koľko zarába zo svojho blogu? Momentálne každý mesiac 150 000 a viac dolárov.

  Realita je však taká, že zo svojho blogu ľudia veľké zárobky neuvidia. Aspoň toľko hovorí štatistická pravdepodobnosť. Väčšina nezarobí nič. Máličko blogerov zarobí aspoň trochu. Ešte menej sa priblíži k 1000 dolárom/eurám mesačne. A minimum si blogovaním zarába a robia to ako prácu na plný úväzok.

  Hlavní podozriví žiadnych alebo nízkych zárobkov sú vždy dvaja. Reč už o nich bola: malá návštevnosť a nedostatočná monetizácia.

   

  V čom spočíva práca blogera

  Blogovanie nie je len o písaní článkov. V dnešnej dobe si táto aktivita vyžaduje omnoho viac ako len napísať jeden článok týždenne a stlačiť tlačítko publikovať. Na blogovanie musíte mať:

  • strategický plán o čom písať a nie len písať články pre články
  • prehľad v témach, o ktorých chcete blogovať
  • schopnosť predať sa a premýšľať biznisovo
  • vedomosti o možnostiach monetizácie blogu
  • schopnosť zabezpečiť jeho napredovanie

   

  Ako zarábajú blogeri? 8 konkrétnych spôsobov ako zarobiť na blogu

   

  Spôsobov existuje niekoľko. To, čo v skutočnosti potrebujete, je zamerať sa na viacero z nich. Žiadny blog v slovenských podmienkach by sa podľa mňa nemal sústrediť primárne len na jeden zdroj príjmov. Prečo? Pretože Slovensko je príliš malá krajina a nákupná sila nie je taká vysoká, ako v iných krajinách. V porovnaní so svetom sú možnosti slovenských blogov v zarábaní iba kvapkou v mori oceáne.

   

  1. Príjem z reklamy na blogu

   

  Ako zarobiť na blogu - predaj reklamy

   

  Ak je na vašom blogu obrovská mesačná návštevnosť (desiatky až stovky tisíc), môžete využiť model, ktorý využívajú aj veľké médiá – predaj reklamného priestoru za celkom slušné sumy. Samozrejme, viete ho predávať aj pri nižších návštevnostiach, ale za menej.

  Ďalším spôsobom je využívať reklamné siete ako napríklad Google Adsense. Tá vám umožní umiestniť na váš blog Google reklamu, za čo vám bude Google platiť pri každom kliku na reklamu.

  Ak ste influencer a máte so svojím publikom vybudovaný dobrý vzťah, môžete tiež odporúčať produkty, ktorým veríte. Za to vám daná značka tiež môže platiť.

  Ďalšie spôsoby zarábania na reklame sú:

  • Možnosť publikovania PR článkov
  • Predaj spätných odkazov
  • Predaj miesta vo vašom newslettri
  • Súťaže o produkty rôznych značiek

   

  Ako to môže vyzerať v praxi? Alex Kováčová z populárneho blogu crazysexyfuntraveler.com sa už roky živí ako travel blogerka. Píše v angličtine, čo je pre ňu veľká výhoda. Jej články čítajú ľudia z celého sveta, takže spolupráca s Alex je zaujímavá aj pre najznámejšie hotely a rezorty. Veľkú časť roka ale trávi v Snine a tak je otvorená spolupráci aj so slovenskými firmami. To si všimol aj linkbuilder Roland Vojkovský, ktorý robí marketing pre Hotel U Leva a s Alex dohodol spoluprácu.

  Alex išla na 2 noci do Levoče, ubytovanie a polpenzia boli na účet hotela. Okrem toho Alex dostala aj celkom slušné „cestovné“ (presnú sumu nemôžeme zverejniť, ale náklady na cestu to s prehľadom pokrylo :)).

  A čo za to? Alex napísala článok o svojich dojmoch z Levoče (to by spravila aj tak, veď je to travel blogerka) a tiež pridala niekoľko fotiek a videí na svoje sociálne siete. Keďže sa jej v hoteli páčilo, v článku ho ochotne spomenula a prelinkovala. Alex touto spoluprácou získala skvelé zážitky a tiež si niečo zarobila. Hotel U Leva získal skvelú reklamu. Krásny príklad win-win spolupráce.

   

  2. Príjem z affiliate marketingu

  Affiliate marketing znamená, že propagujete na svojom webe iné produkty alebo služby a za každý sprostredkovaný predaj získate určité percento. Výška môže byť od pár percent až do niekoľko desiatok percent.

  Dôležité je, aby daný predajca mal svoj vlastný affiliate program a vedel vám vytvoriť odkaz s jedinečným identifikátorom, pomocou ktorého vás bude vedieť identifikovať ako sprostredkovateľa predaja.

  Na Slovensku ešte nemá každý takýto program, ale postupne ho do svojho portfólia zaraďujú nové a nové firmy. My máme tiež svoj affiliate program a za každý sprostredkovaný predaj z hostingu alebo virtuálneho servera máte svoju províziu.

  Výhodou tohto typu príjmu je aj to, že nemusíte odporúčať len slovenské firmy, ale aj zahraničné. Tie už bežne majú affiliate programy s dosť vysokými províziami.

  Affiliate odkazy potom môžete využiť vo svojich článkoch, príspevkoch na sociálnych sieťach alebo newslettroch.

  Dobrým príkladom je napríklad web Výživovo, ktorý sa zameriava aj na tému chudnutia a odporúča rôzne produkty. Napríklad táto recenzia na KetoDiet popisuje výhody a nevýhody tejto diéty, ako funguje, a kde si môžete kúpiť rôzne produkty.

   

  Odporúčané čítanie: Čo je to affiliate marketing a ako s ním začať (detailný návod)

   

  3. Propagujte vlastnú službu

   

  Ako zarábajú blogeri - predaj služieb

   

  Problémom mnohých blogov (často je to dôvod číslo jeden) prečo nezarábajú je ten, že blogeri nič neponúkajú. Absolútne žiadnu svoju službu. To je škoda pretože ponúkať vlastné služby je jeden z najlepších a najmenej náročných spôsobov, ako zarobiť na blogu. Preto by to určite nemali chýbať vo vašom portfóliu.

  Takmer vždy sa dá niečo ponúknuť a môžete sa stať freelancerom: písať články, texty na web, robiť weby, robiť grafiku, byť konzultantom, koučovať, mentorovať, doučovať predmety… možností je naozaj veľa, najmä ak máte nejaké schopnosti z predchádzajúcej/súčasnej práce.

   

  4. Propagujte vlastný produkt

  Tento bod je v podstate to isté ako predošlý, iba s tým rozdielom, že neponúkate službu, ale produkt. Pri blogovaní máte výber dva typy produktov:

  • Fyzické – knihy, handmade výrobky, doplnky, oblečenie…
  • Digitálne – ebooky, video kurzy, video koučing, členské sekcie, platený obsah

   

  5. Workshopy a školenia

  Na Slovensku som ešte nevidel, že by tento spôsob monetizácie bol veľmi využívaný blogermi, no vo svete je to obrovským trendom. Podstata je podobná ako pri predaji videokurzu iba s tým rozdielom, že školenie prebieha naživo. Oproti videokurzom majú workshopy a školenia výhodu v tom, že prichádzate naživo do kontaktu so svojimi zákazníkmi, čo buduje vzťah oveľa efektívnejšie než “digitálne formy” kontaktu.

   

  6. Staňte sa influencerom

  Byť influencerom je v posledných rokoch veľkým trendom vo svete, ktorý sa už prediera aj na Slovensko. Influencer je slovo z anglického influence, čo znamená vplyv/ovplyvniť.

  Ako influencer teda máte možnosť vplývať na určitú skupinu ľudí, často vašich čitateľov a fanúšikov, pretože vďaka pozitívnemu vzťahu k vám dajú na vaše odporúčania a názor. Uvedomujú si to hlavne veľké značky, ktoré zistili, že staré marketingové stratégie je dobré mať, ale už ani zďaleka nie sú v mnohých prípadoch tak účinné ako kedysi.

  Ako príklad si môžete pozrieť Space účet pre mladých od Slovenskej sporiteľne. Kto je tvárou? Známy YouTuber Selassie. Síce to nie je bloger, ale vďaka svojmu vplyvu a možnosti osloviť mladých ľudí sa stal tvárou Slovenskej sporiteľne a pomáha propagovať ich účet pre študentov a mladých. A určite to nerobí zadarmo.

  Na to, aby ste boli influencerom ale nepotrebujete YouTube kanál s 600 000 odberateľmi ako Selassie. Stačí si vybrať konkrétnu tému. Napríklad taká Veronika z blogu Labky na cestách je obľúbená v komunite psíčkarov. Má teda vplyv na pomerne veľkú skupinu ľudí. Presne kvôli tomu ju oslovil aj portál dovolenka.sme.sk a ponúkol jej viacero možností spolupráce (aj za finančnú odmenu).

  Ak teda hľadáte spôsoby, ako zarobiť na blogu, určite myslite aj na spolupráce so zabehnutými značkami. Keď to budete robiť s citom a svoj blog nezahltíte komerciou, tak týmito spoluprácami o nič neprídete a môžete len získať.

   

  7. Monetizujte svoje influencerské schopnosti

  Okrem samotnej možnosti ovplyvňovať rozhodnutia ľudí môžete ako influencer speňažiť aj svoje jedinečné schopnosti či už ako copywriter, ideamaker, tvorca zaujímavého obsahu alebo ako kreatívny stratég pre firmy. Tie dávajú nemalé sumy do marketingu, ktorý často nemá hlavu ani pätu a je nezaujímavý.

   

  8. Založte si eshop

   

  Ako zarábajú blogeri - eshop

   

  Eshop je veľmi obľúbený spôsob zarábania peňazí na internete a dá sa využiť aj keď blogujete. Ako? V blogových článkoch môžete mať prekliky na svoje produkty. Podobne to robí aj kníhkupectvo Martinus, ktoré v článkoch odkazuje na rôzne knihy vo svojej ponuke. Tiež eshop Alza.sk, ktorá má, napríklad, článok o tom, ako si vybrať notebook. V ňom, samozrejme, odkazuje na rôzne kategórie produktov od herných, cez kancelárske po notebooky na bežné využitie.

   

  Odporúčané čítanie: Postup ako si založiť eshop

   

  Toto bolo 8 najviac využiteľných spôsobov, ako zarábajú blogeri na Slovensku.

   

  Úspešní blogeri na Slovensku

  Každá oblasť podnikania má svojich úspešných ľudí, blogovanie nie je preto výnimkou. Na Slovensku je to napríklad Tony Dúbravec, ktorý sa od roku 2015 venuje písaniu cestovateľského a lifestylového blogu. So sociálnymi sieťami pracuje už 6 rokov a spolupracuje s veľkými značkami ako Figaro, Tatra banka, Terno, Dobrý anjel a iné. Jeho cestovateľské blogy patria medzi najlepšie na Slovensku v ankete Bloger roka. 

  Nemenej známou je blogerka Ivana Petrušová, ktorá sa venuje fashion blogovaniu. Bloguje o móde, pocitoch, ale aj ľuďom, ktorí ju každodenne obklopujú. Spolupracovala so stránkou zenskyweb.sk a tiež s TV JOJ a programom Nákupné maniačky. Viac o blogerke Ivane si môžete prečítať na jej blogu.

   

  Ak ešte nemáte vlastný blog, možno vás bude zaujímať aj:

  Návod ako si založiť blog za pár hodín

  Návod ako sa stať blogerom s radami od skúseného slovenského blogera, Rolanda Vojkovského

  Ako vybrať platobnú bránu a prijímať online platby

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný