• 02 - 581 010 62
 • Domény
  Webhosting
  Servery
  Nástroje
  O WY
  Blog
  Podpora
  Domény

  Doména je vaša internetová adresa, cez ktorú ľudia nájdu vašu webstránku.

  Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Vybrať si môžete z viac ako 150 koncoviek domén.

  Viac informácií


  Webhosting

  Vďaka webhostingu bude vaša stránka dostupná kedykoľvek. Poskytneme vám rýchle a spoľahlivé riešenie pre malé stránky, blogy, eshopy aj firemné prezentácie.

  Viac informácií


  Servery

  Potrebujete výkonnejší server pre svoj veľký projekt alebo náročnejší web?

  Vyberte si z našej ponuky serverových riešení, ktoré naplnia vysoké očakávania aj tých najnáročnejších webov či projektov.
  Viac informácií


  Nástroje

  Praktické business nástroje, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu rásť. Vyskúšajte náš hromadný e-mailing SMTP Klerk či účtovný program POHODA.


  O nás

  Sme skupina nadšencov, ktorá sa už niekoľko rokov stará o vaše sny a podnikanie na internete.

  Sme spojkou medzi vami a vašimi snami o podnikaní vo svete internetu/na internete.

  Viac informácií


  Blog

  WY blog je určený pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac z oblasti blogovania, marketingu, WordPressu, ale aj programovania, či podnikania.

  Prejsť na blog


  Zaujímavé články
  WordPress

  Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

  Tipy a triky

  7 spôsobov ako vymyslieť perfektný názov domény

  Tipy a triky

  Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

  Podpora

  Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás na telefónnom čísle 02 – 581 010 62, e-maile helpdesk@wy.sk alebo chate.

  Spustiť chat


  Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát.

  Ako začať podnikať bez peňazí a kapitáluAko začať podnikať bez peňazí a kapitálu
  Podnikanie

  Nemáte kapitál? Začať podnikať môžete aj bez peňazí. Takto

  Na povrchu sa to môže zdať ako nezdolateľný problém, ale nedostatok peňazí v začiatkoch podnikania by vás nemal odradiť od vášho sna. Začať podnikať sa dá aj bez veľkého kapitálu. Stačí poznať rôzne možnosti financovania, čo všetko môžete v začiatkoch urobiť lacnejšie alebo zadarmo.

  Než sa na tieto možnosti pozrieme detailnejšie, treba mať na pamäti tento dôležitý fakt.

   

  V nejakom bode podnikania budete musieť začať investovať peniaze

   

  Začať podnikať bez peňazí možné je, ale podnikať bez nich sa už dlhodobo nedá. Akýkoľvek rast, inovácie alebo zlepšovanie biznisu si bude vyžadovať investovanie finančných prostriedkov.

  Ak budete chcieť v začiatkoch šetriť, nedovoľte, aby táto tendencia šetrenia pretrvala aj vo fáze, keď už bude môcť čo to investovať do ľudí, rozvoja alebo marketingu.

   

  Ako začať podnikať bez peňazí?
  Nájdite spôsoby, ako ušetriť alebo mať niečo zadarmo

   

  Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je zvážiť, čo všetko na začiatok podnikania budete potrebovať a čo z toho bude niečo stáť. Následne potrebujete prísť na to, ako na tom ušetriť alebo dokonca za to neplatiť. Patrí sem hlavne:

  Plánovanie – budete potrebovať vytvoriť podnikateľský plán, finančný plán a nájsť vhodný podnikateľský model. Môžete využiť konzultáciu skúseného podnikateľa, mentora alebo premyslieť potrebné veci bez investovania.

  Právna forma podnikania – podnikať nemôžete len tak a budete si na to potrebovať založiť s.r.o. alebo živnosť. Síce na s.r.o. potrebuje kapitál 5000 eur, ale ak odkúpite ready-made s.r.o., môžete mať už existujúci firmu od približne 299 eur. V prípade živnosti môžete začať ešte lacnejšie. Za každú voľnú živnosť, ktorú chcete vykonávať, je výška poplatku 5 eur, za každú remeselnú a viazanú živnosť je poplatok 15 eur. Ak by ste ohlásili živnosť elektronicky, za voľnú živnosť neplatíte nič a za remeselnú/viazanú živnosť platíte iba 7,50 eur. V tomto kroku sa bez menších poplatkov nezaobídete.

  Webstránka – čo by vám v minulosti trvalo niekoľko týždňov a stálo niekoľko tisíc eur, dnes môžete mať doslova za zlomok. Existuje veľa nástrojov zdarma, s ktorými si viete vyskladať vlastnú webstránku. Jediné, do čoho by ste podľa mňa mali absolútne a nevyhnutne na začiatku investovať, je vlastná doména, na ktorej budete stránku prevádzkovať. Tú môžete mať v priemere od 10 eur za rok. Neskôr je však lepšie niečo investovať aj do vlastného webu, pretože riešenia zdarma vás veľmi obmedzujú v tom, čo si na stránke viete upraviť. Ideálne je riešenie CMS WordPress. Samotný WordPress je zadarmo (ide o open source riešenie), stačí vám iba hosting a nájsť peknú a cenovo dostupnú šablónu. Konkrétny návod na vytvorenie web stránky nájdete na tomto odkaze.

  Marketing – je pravda, že marketing viete robiť aj nízkorozpočtovo/zadarmo, no z dlhodobého hľadiska to nie je veľmi efektívne riešenie. V nejakom bode života firmy budete musieť investovať aj tu. Možno nemalé čiastky. Kým na to príde, ušetriť viete napríklad tak, že sa naučíte robiť SEO, PPC reklamu, blogovať alebo sociálne siete. Časom však zistíte, že sami na všetko stačiť nebudete a efektívnejšie bude predsa len delegovať a zaplatiť si freelancera, prípadne najať zamestnanca.

  Vybavenie a materiál – niektoré formy podnikania si budú vyžadovať náklady na materiály alebo vybavenie. Napríklad, ako fotograf budete potrebovať dobrý fotoaparát. Na druhej strane, ako copywriter na voľnej nohe vám bude stačiť aj notebook, ktorý už pravdepodobne teraz máte.

  Priestory – ako začínajúci podnikateľ nie vždy budete potrebovať priestory. Ak rozbiehate reštauráciu alebo obchod, pochopiteľne, bez prenájmu priestorov to nepôjde. Keď začínate ako freelancer, robiť môžete aj z domu alebo z kaviarne, prípadne aj vonku, keď je pekné počasie. Prípadne namiesto prenájmu drahej kancelárie môžete vyskúšať dostupnejšie riešenie v podobe coworkingov.

  Leasing – na niektoré druhy podnikania budete potrebovať vybavenie. Položte si pri tom otázku: Musíte vybavenie vlastniť? Čo tak si ho prenajať za menej a vyhnúť sa tak v začiatkoch vysokým výdavkom za nákup?

   

  Začnite s tým, čo máte

   

  Ušetriť môžete aj tak, že na začiatku popremýšľajte o tom, čo máte momentálne k dispozícií. Zvážte odpovede na nasledujúce otázky:

  • Zručnosti – čo môžete urobiť?
  • Skúsenosti – čo ste urobili v minulosti?
  • Vedomosti – čo viete?
  • Hmotné zdroje – čo vlastníte a k čo máte prístup?

   

  Čokoľvek z tohto vám vie ušetriť výdavky a začať aj s nízkym kapitálom. Napríklad, ak ste dobrý v nejakej činnosti, ktorú potrebujete na podnikanie, zo začiatku ju môžete robiť vy, a nemusíte tak platiť zamestnanca alebo externú firmu.

   

  Zohľadnite, koho poznáte

   

  To, čo už máte, je potrebné kombinovať s tým, koho poznáte. Máte známosti, ktoré by vám mohli pomôcť v rozbiehaní biznisu? Zmapujte svoju sieť kontaktov a zvážte, ako by vám vedel pomôcť. Takýmto spôsobom môžete vytvoriť nové obchodné partnerstvá, ktorými viete nielen popohnať veci vpred ale potenciálne aj niečo málo na začiatku ušetriť.

   

  Barter – užitočný spôsob, ako získať veľa vecí
  tak povediac zadarmo

   

  Barter je forma výmenného obchodu, ktorú využívali ľudia v období, keď ešte neexistovalo všeobecné akceptované platidlo. Keďže dnes sa už využívajú najmä peniaze, už sa s touto formou obchodovania tak často nestretnete. To je škoda, pretože vďaka nej viete celkom slušne ušetriť.

  Ak máte s niečím bohaté skúsenosti alebo schopnosti, ktoré by mohli byť ostatným užitočné, môžete ich vymeniť za niečo, čo by ste potrebovali k vášmu podnikaniu. Napríklad, dajme tomu, že by ste sa chceli zviditeľniť na Instagrame a vybudovať si tam komunitu fanúšikov. Lenže čo ak o Instagrame nič neviete? Môžete sa to sami dlhé hodiny učiť a skúšať metódou pokus-omyl, alebo… alebo si nájdete nejakého odborníka, ktorému výmenou za jeho pomoc môžete poskytnúť svoje odborné schopnosti a takisto mu pomôcť.

  Takto som to využil aj vo svojom osobnom živote. Konkrétne tak, že keď som si hľadal osobného trénera, spýtal som sa ho, či by vedel o niečo zľaviť z ceny a ja by som mu výmenou za to dal nejaké marketingové tipy. Poviem vám, ten barter je fakt užitočná vec. Len to s ním neprežeňte, lebo by ste rýchlo zistili, že nemáte žiadny voľný čas.

  Jediná nevýhoda bartera je, že pre obe strany musí byť barter vzájomne prospešný. Ak vami poskytovaný vec nie je pre druhú stranu užitočná, barter nevyužijete.

   

  Nápady v čom podnikať, ktoré možno začať
  (takmer) bez peňazí

   

  Koučing/mentoring/poradca/konzulting – máte dva či tri roky skúseností v nejakej oblasti? V tom prípade môžete svoje skúsenosti odovzdávať začiatočníkom alebo ľuďom, ktorí sa v danej oblasti nevyznajú tak dobre ako vy. Vaše absolútne nevyhnutné náklady budú účet za mobil/notebook/prípadne inú elektroniku a založenie firmy/živnosti.

  Copywriting – v online svete bude po dobrých textoch dopyt vždy. Aj napriek tomu, že ľudia v dnešnej dobe preferujú video alebo obrázky, text len tak ľahko nezmizne. Ako to? Predstavte si web stránku, na ktorej by boli iba obrázky a nič iné. Z takej stránky by ste rýchlo odišli, pretože by ste nemali len z obrázkov ako vedieť, o čom web stránky, produkt či služba je. Ak to viete s písaným slovom, na začatie budete potrebovať notebook a pripojenie na internet. Dokonca dnes už ani nemusíte platiť za drahé programy na písanie, pretože môžete využiť buď voľne dostupné, alebo online aplikácie na písanie.

  Predaj vlastnej tvorby – obrazy a takmer akúkoľvek kreatívnu tvorbu môže začať predávať a budete na to potrebovať len vlastný čas a pomôcky na tvorbu. Ak už teraz vlastníte nejaký dobrý fotoaparát, môžete začať predávať vlastné fotky.

  Oprava počítačov/elektronických zariadení – nemáme tu ale na mysli opravu pokazených súčiastok, ale opravu nefunkčného softvéru. Ak sa vyznáte v mobiloch, počítačoch, či operačných systémoch a ako ich správne nastaviť či spojazdniť, keď prestali fungovať, vaše služby ocenia ľudia, ktorí nie sú pravé technickí géniovia. A môžete mi veriť, veľa ľudí sa v technológiách nevyzná.

  Služby do domácnosti – služby vo všeobecnosti nepredstavujú veľké, niekedy dokonca žiadne náklady, ak sú nehmatateľné. Napríklad, keby ste chceli čistiť koberce, potrebovali by ste na to vybavenie a to znamená náklady. Keby ste ale išli do stráženia detí alebo venčenia psov, jediný náklad by bol váš čas a energia.

   

  Nájdite vhodný spôsob financovania

   

  Nie vždy máte možnosť začať bez peňazí. Ak máte naozaj skvelý podnikateľský nápad, ktorý má vysoký potenciál na úspech, ale ktorý, nanešťastie, nie je možné rozbehnúť bez dostatočného financovania, nemusíte vešať hlavu.

  Existuje niekoľko možností, ako získať kapitál na začiatok podnikania:

  • Začnite si šetriť – Ak sa vám podarí ušetriť takých 100 eur mesačne, do roka môže nazbierať 1200 eur a to už na rozbeh podnikania nie je vôbec málo. A ako ušetriť? Pozrite si napríklad tento zoznam s užitočnými nápadmi.
  • Úver v banke – Banky majú v rámci svojho produktového portfólia aj úvery priamo na podnikateľské účely. Síce skôr ich dajú existujúcej firme, ktorá je zabehnutá, má dobrú finančnú históriu a chcela by expandovať, ale šancu majú aj začínajúci podnikatelia. Pre získanie úveru ale musíte dôkladne zdokladovať vo svojom biznis pláne všetky nevyhnutné finančné prostriedky, ktoré budete potrebovať a tiež predpokladané predaje a výnosy z jednotlivých činností.
  • Investor/business angel – Ak máte dobre premyslený podnikateľský plán, hlavne jeho finančnú časť s predpokladaným vývojom predaja a nápadov, a hlavne, váš podnikateľský nápad má veľký potenciál budúcich ziskov, môžete prilákať investora. Investori väčšinou disponujú veľkými finančnými prostriedkami a hľadajú, do čoho by svoje peniaze vložili. Nájsť ich môžete napríklad na stránkach businessangels.sk, hladaminvestora.sk alebo crowdberry.eu.

   

  Investujte toľko, čo si môžete dovoliť stratiť

   

  Ak ste ochotní investovať len vtedy, keď očakávate získanie konkrétneho výnosu, nemali by ste sa do podnikania púšťať, pretože žiadna investícia nikdy nedokáže zaručiť výnos.

  Existuje značný rozdiel v myslení „investujem túto sumu a očakávať 40% návratosť“ a „môžem si dovoliť väčšiu stratu, preto konkrétnu sumu vložím do biznisu a uvidím, ako obchod bude pokračovať“.  

  Dobrý príkladom sú filmové spoločnosti, ktorých výnosy a straty za filmy bývajú rôzne. Ak si je filmová spoločnosť vedomá toho, že má 95% úspešných filmov, na jednom slabšom filme môže výrazne stratiť, pretože vie, že zvyšné výrazne úspešnejšie filmy túto stratu hravo dorovnajú. 

   

  Ďalšie užitočné zdroje pre rozbehnutie vášho podnikania:

  Podnikanie na internete: návod ako rozbehnúť online biznis

  Ako zistiť, v čom sa oplatí začať podnikať

  Ako zarobiť na blogu? Návod ako začať blogovať a mať z toho príjem

  Návod ako si založiť vlastný eshop

  5 reálnych spôsobov ako zarobiť peniaze cez internet

  Nezmeškajte ďalšie užitočné články
  a buďte o nich informovaný

  Ušetrite prirozbiehaní podnikania na svojej webstránke

  Získajte pri ročnom webhostingu 3 mesiace zadarmo s promokódom. Kam vám ho máme poslať?

  Na váš email sme práve poslali žiadosť o potvrdenie zaslania promokódu.